ŠTYLÁRKOVÁ, P. Systémy pro bezodpadové vodní hospodářství [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Touš, Michal

Bakalářská práce se zabývá konceptem bezodpadového vodního hospodářství. Jedná se o práci rešeršního typu. Autorka zde představuje princip konceptu a poskytuje přehled technologií, které se běžně využívají. Práce je logicky uspořádaná s minimem překlepů či chyb. Oceňuji především schopnost autorky zorientovat se ve větším množství různých technologií a zasadit je do strukturovaného přehledu. Jediné, co by si zasloužilo rozšíření, je část věnovaná případovým studiím. Zde bych uvítal ještě alespoň jeden příklad aplikace. Na druhou stranu, jde o relativně nový koncept a o konkrétních provozech zřejmě není mnoho publikací. Myslím, že práce může výborně posloužit jako základní úvod do technologií pro bezodpadové vodní hospodářství, a hodnotím ji jako výbornou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Máša, Vítězslav

Bakalářská práce se zaměřuje na stále významnější téma snižování spotřeb vody v průmyslových procesech. Práce byla zadána jako rešeršní s ambicí přinést ucelený přehled o současných systémech Zero Liquid Discharge (ZLD). Autorka zodpovědně zpracovala druhý a dle mého názoru stěžejní cíl práce, když představila základní princip ZLD a jednotlivé aparáty, které tento systém mohou tvořit. Vzhledem k omezené dostupnosti odborné literatury na toto téma však už měla potíže s naplněním zbývajících dvou cílů: „literární rešerše systémů ZLD“ a „příklady využití jednotlivých aparátů, systémů a přístupů“. Pokus o rešerši vychází z velmi omezených literární zdrojů, mezi nimiž převažují domácí webové prezentace a články, závěrečné práce a starší skripta. Autorka mimo jiné opomenula využít základní literární pramen Randae a Bhandari (2014) doporučený v zadání. Na tomto nejistém základě nebylo možné dosáhnout kýženého rešeršního výstupu, který má interpretovat získané informace, systematizovat je, porovnávat, definovat aktuální trendy, diskutovat a vyvozovat vlastní závěry. Práce postrádá tuto vlastní invenci autorky a je spíše popisným dokumentem "bez příběhu". V kap. 8 se objevují tři aktuální zahraniční zdroje, které mají podpořit splnění výše uvedeného třetího cíle uvést „příklady využití jednotlivých aparátů, systémů a přístupů“. Kromě obecného představení obsahu těchto článků však kapitola opět nepřináší hlubší poznatky či podněty. Vágní jsou i dále uvedené výhody a nevýhody ZLD a nakonec i závěr práce. Kromě nedostatků v rešeršní činnosti a vyvozování závěrů musím kriticky hodnotit i pravopis. Text neprošel jazykovou korekcí a je v něm velké množství gramatických chyb. Přes výše uvedené výhrady lze konstatovat, že studentka dobře zvládla popisnou práci, představila klíčové technologie a vyvarovala se faktických chyb. Práce je tak dobrým základem pro studium dané problematiky. Doporučuji v tématu pokračovat a zaměřit pozornost na konkrétní typ odpadních vod. Práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 132656