SLOVÁK, T. Prevence rizik ve výrobě barevných koncentrátů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.
Diplomant zpracovával práci na specifické téma minimalizace rizik ve výrobě barevných koncentrátů. Student zpracoval literární rešerši ve specifické oblasti diplomové práce, statisticky vyhodnotil historická data o problémech v konkrétním výrobním procesu a posoudil rizika procesu přípravy barevných koncentrátů. Nejvýznamnější část práce spatřuji v návrhu konkrétních opatření pro minimalizaci rizik. Student pracoval systematicky a samostatně, poradil si s nedostatkem literárních zdrojů a aktivně pracoval se zahraniční literaturou. Práci hodnotím jako výbornou.
Student v diplomové práci se věnuje analýze a prevenci rizik. V teoretické části je popsán postup řízení rizik a metody analýzy rizik. Rovněž je zde popsáno složení a postup výroby barevných koncentrátů. V praktické části práce jsou metody analýzy rizik aplikovány na proces výroby barevných koncentrátů. Z hlediska logického uspořádání, grafické a stylistické úpravy a pravopisu je práce bez větších připomínek. Formální náležitosti jsou rovněž splněny. V práci avšak chybí popis výroby práškových barevných koncentrátů, ačkoliv ostatní zmíněné formy koncentrátů byly popsány. Popis procesu výroby granulovaného barevného koncentrátu obsahuje krok „Chlazení“, přitom není zmíněno, že by v průběhu výroby docházelo k ohřevu. Paretova analýza pro jednotlivé příčiny výskytu neshodných produktů neobsahuje všechny příčiny stanovené v Ishikawově diagramu. Procesní diagram výroby barevných koncentrátů není vypracován podle pravidel: obsahuje jak výrobní operace, tak i organizační prvky (prvek „Obchodní oddělení“); chybí prvky "Začátek" a "Konec"; některé prvky nemají ani ukončení, ani pokračování (prvek "Reklamace"). V popisu metody FMEA je uvedeno, že u způsobů poruch s podobným RPN by měla pozornost zaměřit nejprve na způsob poruchy s vyšší závažností. Toto pravidlo není ovšem v praktické části dodrženo. Například pro chybu v kroku 1.4 s závažností S = 4 a RPN = 84 jsou stanovena opatření, avšak několik chyb se závažností S = 6 a RPN = 84 (např. v kroku 3.1) žádná opatření stanovena nemají a není vysvětleno, proč. Dále se v analýze FMEA vyskytují chyby se stejnými následky, ale rozdílnou závažností (například krok 3.2). Některé chyby a jejich následky nemají správnou formulaci, např., že "Zastavení extruderu" je následkem chyby "Přerušení extruze". Přes uvedené nedostatky práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 113257