KŘÍČKA, T. Platforma pro digitální předzkreslování založená na RFSoC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Král, Jan

Úkolem studenta Tomáše Kříčky bylo vytvořit řízení pro kartu s rádiovým front-endem Qorvo 1.8 GHZ, obsahující výkonový zesilovač vhodný pro digitální předzkreslování, a tuto kartu spojit s platformou RFSoC 2x2 sloužící pro generování a záznam rádiových signálů. Řízení nově vzniklé sestavy měl Tomáš následně zaintegrovat do stávajících programů v Matlab využívaných pro předzkreslování a na jednoduchém příkladu předzkreslování demonstrovat. Pro řízení karty Qorvo 1.8 GHz si Tomáš zvolil jednodeskový počítač Raspberry Pi (RPi), navrhl a realizoval jednoduché úpravy karty pro připojení k RPi a implementoval řízení pomocí jednoduchého programu pomocí SCPI serveru. Poté pečlivě proměřil vlastnosti platformy RFSoC 2x2 a karty Qorvo 1.8 GHz, zejména dostupné rádiové výkony na výstupech obou modulů a přípustné výkony na vstupech modulů. K odevzdanému řešení řídicího programu mám pouze drobnou výtku. Některé zásady dobrého kódování nebyly dodrženy a v kódu se objevují některé pozůstatky vývoje (např. opakující se kód, nevhodně zvolený název proměnné „char promena [25]“, která navíc není použita). Text práce je na dobré úrovni, pouze místy obsahuje drobné překlepy a technicky nesprávné výrazy (např. Rasbian, SPI má 4 verze místo módy). Tomáš pravidelně a často docházel na konzultace i mimo stanovené termíny, na čemž si cením zápalu pro věc, ale na druhou stranu bych uvítal o trochu větší samostatnost při řešení problémů. U prvních verzí textu práce bych očekával vyšší kvalitu technického vyjadřování i odborného slohu. Tyto problémy se však povedlo před odevzdáním vyřešit. Všechny vytyčené cíle byly splněny a celkově jsem s prací Tomáše spokojený. Výsledky práce budou využívány pro další výzkum metod předzkreslování na Ústavu radioelektroniky. Práci proto doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 88 body a známkou B.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Maňas, Ondřej

Cílem diplomové práce je sestavit měřicí pracoviště pro experimenty zaměřené na vyhodnocení algoritmů pro Digital Pre-Distortion (DPD). Práce popisuje sérii úkolů vyžadujících seznámení se širším spektrem přístrojů a softwarových komponent, které autor použil během plnění zadání. Z pohledu HW komponent se jedná o generátor signálu, analyzátor spektra, rádiové platformy (RFSoC 2x2) a RF front-end, který byl zdrojem nelinearit k potlačení. Z pohledu SW komponent se jedná o skripty pro generování testovacích signálů, samotný algoritmus pro předzkreslení a API ke zmíněným přístrojům. Tyto skripty byly použity jako součást ukázkového experimentu pro demonstraci výsledného zařízení. V rámci integrace, autor sám jednu komponentu vyvinul a to serverovou aplikaci v jazyce C pro řízení RF front-endu. Aplikace je spuštěna na jednodeskovém počítači s operačním systémem Linux. Kód obsahuje řadu duplikovaných bloků kódu, které jsou nahraditelné funkcemi. Zvolený způsob integrace RF front-endu je optimální. V textu nebo přílohách není zdokumentováno softwarové vybavení RFSoC 2x2 nezbytné pro reprodukování prezentovaných výsledků. Páteří pracoviště je značný soubor skriptů pro prostředí Matlab, které v logických krocích demonstrují chování jednotlivých komponent pracoviště a vedou k cílenému experimentu s DPD algoritmy a jeho vyhodnocení. V rámci teoretické přípravy autor představil základní funkce částí potřebných k pochopení problematiky. Jedna ze zásadních částí je kapitola 1.2 věnovaná právě digitálnímu předzkreslení. Tvrzení z této kapitoly: „Nevýhodou zesilovačů s velkým zesílením je, že zesilují i šum na vstupu, což může způsobit menší SNR (Signal Noise Ratio)“ na str. 15 kapitola 1.2. Toto tvrzení je zavádějící. K pochopení by pomohlo uvést zdroj, z kterého autor čerpal. V závěru práce autor vyhodnocuje výsledky metody DPD MP a DDR2. Výsledky jsou vyhodnoceny na základě tvaru AM a PM charakteristiky. Jako další způsoby vyhodnocení by bylo vhodné přidat test metriky založené na numerických hodnotách Adjacent Channel Power Ratios (ACPR) a dále Error Vector Magnitude (EVM). Vizuální zpracování práce je na velmi vysoké úrovni. V textu se vyskytuje několik překlepů vyskytujících se převážně na konci textu. Zmíněným nedostatkům přisuzuji menší význam v porovnaní s kvalitou a obsáhlosti prezentovaných výsledku které jsou ve shodě se zadáním. Tato práce je důkazem výborných schopnosti pana Kříčky a hodnotím ji nejvyšší známkou A.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 159065