MÁCA, J. Elektrolyty s rozpouštědly typu sulfolanu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Sedlaříková, Marie

Pan Máca zpracoval práci s názvem "Elektrolyty s rozpouštědly typu sulfolanu". Předložená práce se zabývá aprotickými kapalnými elektrolyty pro lithno-iontové akumulátory s přídavkem rozpouštědla sulfolan. Cílem tohoto výzkumu je zvýšení bodu vzplanutí elektrolytů, tedy zvýšení bezpečnosti lithno-iontových akumulátorů. Kromě bodu vzplanutí byl také měřen bod tuhnutí, čímž byla definována teplotní oblast použití těchto elektrolytů. Současně byla měřena i jejich elektrická vodivost. Student pracoval samostatně a iniciativně. Práce má dobrou grafickou úroveň. Doporučuji přijmou diplovovou práci k obhajobě

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 19/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Zatloukal, Miroslav

Diplomant Bc. Josef Máca se ve své práci zabýval studiem elektrolytů pro lithiové baterie a to především s hlediska zvýšení bezpečnosti. V teoretické části uvádí možné varianty složení elektrolytů s vyšší hodnotou odolnosti , vč. vlastností jednotlivých složek. Jsou rozebírány vzájemné vztahy- hořlavost vs. elektrické parametry. Uváděny jsou měřicí metody pro stanovení optimálních parametrů jednotlivých typů aprotických elektrolytů. K této části lze mít několik připomínek. Není nezbytné tak podrobné číslování kapitol – na jedné straně (str. 14, 16) 4 číslované odstavce, dále chybějící interpunkční znaménka u souvětí, hlavně u vložených vět. Jinak je teoretická část zpracována přehledně a dostatečně podrobně, popsány jsou jednotlivé metody zkoušení elektrolytů, použité v praktické části. V praktické části jsou uvedeny postupy měření a to jak elektrických vlastností, tak bodů vzplanutí připravených směsí. Výsledky měření jsou zpracovány v grafické podobě, kladem je souhrnné uvedení výsledků v přílohách pro další pokračování výzkumných prací z pohledu zvětšování bezpečnosti baterií. K předloženým výsledků mám dílčí výhrady. Např. na Obr. 16 by bylo vhodné měření doplnit o určení bodu vzplanutí při koncentracích sulfolanu 65, 70, popř.75% pro ověření skutečného průběhu závislosti. Dále u měření bodů tuhnutí není asi nejvhodnější výraz „líh“ (je to etylalkohol?). Práce je zpracována velmi přehledně a systematicky, naměřené výsledky jsou využitelné v dalším výzkumu. Diplomant ukázal schopnost komplexního řešení problematiky, splnil zadání diplomové práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Formální zpracování práce A 10/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Navrhovaná známka
A
Body
96

Otázky

eVSKP id 40817