BRACKOVÁ, M. Hodnocení kvality signálů EKG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Smital, Lukáš

Předložená diplomová práce se zabývá problematikou odhadu kvality signálů EKG. V teoretické části je vytvořen přehled metod, které se pro odhad kvality používají. Z tohoto přehledu byly vybrány tři metody pro praktickou implementaci v programovém prostředí Matlab. Jedná so o metodu B. Moodyho založenou na jednoduchých statistických výpočtech, metodu založenou na odhadu užitečného signálu a následného výpočtu SNR a metodu MSQI využívající spektrální parametry signálu. Praktická část dále obsahuje návrh vlastní metody, která se inspiruje metodou odhadu SNR. Základní koncept je optimalizován s využitím 24 hodinového záznamu EKG s anotacemi a následně otestován. Navržený algoritmus je také otestován na anotovaných datech ze soutěže PhysioNet/Computing in Cardiology Challenge 2011, kde dosáhl vynikajících výsledků. V pomyslném žebříčku soutěže by se umístil na krásném 9. místě. Toto umístění je o to cennější, že algoritmus byl natrénován i vytvořen pro jiný typ dat (jednosvodová, dlouhodobá) než obsahuje databáze CinC Challenge 2011 (12 svodová, 10 sekundová). Výtku mám k optimalizaci algoritmu, kde jsou nastavovány váhy pro jednotlivé druhy rušení. To probíhalo sice s hrubým krokem a následně jemnějším, ale ani v jednom případě optimalizace neumožnila výběr váhy pro brum i drift menší než 0,1. Přitom optimalizace vždy dospěla k výsledku na hranici zvoleného intervalu, tedy 0,1. Je tedy pravděpodobné, že optimální hodnota obou vah může být menší. Z formální stránky práce bych vytkl některé nešikovné obraty nebo překlady a to především v teoretické části. Studentka byla při řešení diplomové práce aktivní a řádně využívala konzultací.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Němcová, Andrea

Diplomová práce Bc. Michaely Brackové se zabývá hodnocením kvality EKG. Studentka ve své práci nastudovala a popsala 7 metod pro hodnocení kvality EKG. Popis těchto metod je v práci těžko pochopitelný. Zejména v této části práce se totiž v textu objevují faktické chyby a nepřesnosti, které zřejmě vyplývají z nedokonalého pochopení a přeložení anglických zdrojů. U většiny metod chybí také bloková schémata, která by pochopení pomohla. V praktické části práce studentka realizovala 3 převzaté metody a také vytvořila jednu vlastní metodu pro stanovení kvality EKG. Pro testování těchto metod využívala celkem 4 různé typy EKG signálů/databází, z nichž jeden si sama generovala. V práci ale není popsán způsob generování tohoto signálu ani reference kvality. Zavádějící je křivka kvality (např. obr. 3.5), která nabývá binárních hodnot, ale není tak vykreslena. U návrhu vlastní metody chybí podrobnější vysvětlení způsobu výpočtu SNR pro každý typ šumu. Metoda je řádně testována a na databázi z PhysioNet/CinC Challenge 2011 čítající 1 000 EKG signálů dosahuje dobrých výsledků (9. nejlepší v porovnání s ostatními autory). Vlastní metoda rovněž předčí ostatní 3 realizované převzaté metody. Metodu tedy považuji za perspektivní a využitelnou v oblasti odhadu kvality EKG. V práci mi chybí rozsáhlejší diskuze. Práce má od úvodu po závěr 62 stran a obsahuje 28 většinou zahraničních recenzovaných zdrojů. Z formálního hlediska je práce na průměrné úrovni. Obsahuje pravopisné chyby a překlepy. Objevují se zde i netechnické výrazy. Některé popisky obrázků jsou ponechány v angličtině a obrázky nejsou správně citovány. Osy některých obrázků jsou bez popisku (např. obr. 1.9 nebo 1.12) a také kvalita některých obrázků je nízká. Zadání práce bylo splněno. Přikládám otázky k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 118359