OPLETAL, T. Texturní analýza [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Diplomová práce p. Opletala na téma texturní analýzy je inspirováno reálným problémem detekce vadného kalandru při výrobě a termickém pojení netkaných textilií. Téma je tedy spíše praktické s přihlédnutím k implementaci a případnému nasazení v reálných podmínkách provozu. V úvodu je dostatečně popsána motivace práce a také technologie průmyslové výroby a pojení netkaných textilií. V teoretická část je méně obsáhlá – diplomant popsal jen později použité metody, nikoliv však obecnější přehled o zpracování obrazu a texturní analýze. V praktické části se diplomant musel vypořádat s několika negativními aspekty reálného provozu a snímání dat, jako bylo např. nerovnoměrné osvětlení nebo lokálně kolísající plošná gramáž materiálu, která znemožňovala spolehlivou detekci kalandrovacího vzoru. To však bylo efektivně vyřešeno a popsáno v kap. 5. ekvalizací snímků při jejich předzpracování. Tím se výrazně zvýšila následná detekce anomálií kalandru. Diplomant otestoval a porovnal několik přístupů a jako nejvhodnější zvolil variační autoenkodér, který vykazoval velmi dobré parametry úspěšnosti detekce. Vzhledem časové náročnosti na CPU i GPU (200 ms resp 10 ms) byl splněn i požadavek na real-time vyhodnocení. Ač práce vykazuje formální nedostatky, jako vedoucí praktické práce kladu větší důraz na funkčnost řešení, samotnou realizaci a nasazení v reálném provozu. Práci tedy doporučuji k obhajobě s hodnocením B/80.
Diplomová práce pana bakaláře Opletala se zabývá detekcí anomálií na netkaných textíliích z výrobního procesu. Konkrétně se zabývá hledáním chyb v opakujícím se vzoru zodpovědném za vlastnosti vyráběného materiálu. Zadání považuji za odpovídající úrovni diplomové práce. Teoretická část práce je spíše stručná. Výjimku tvoří kapitola o umělé inteligenci, kde však autor odbíhá od probíraného tématu. Naopak téma hledání anomálií pomocí metod tradičního počítačového vidění je v teoretické části nepokryté. Praktická část je o poznání lepší. Je patrné, že student odvedl spoustu práce. Důkazem mohou být odevzdané kódy, které jsou dle mého názoru původní. Avšak dokumentace práce a způsob vyhodnocení je poněkud zavádějící. Například mi není jasné proč je každá z navržených metod porovnána na jiném typu rytiny? Také postrádám vyhodnocení přesnosti pro první navrhovanou metodu. Při práci s literaturou student často čerpal z populárně naučných webů bez uvedení autora. Celá práce obsahuje množství chyb jak ve formátu (např. popisky obrázků na další stránce, nesmyslné odsazení obrázku, nedostatečný popis veličin ve vzorečcích) tak bohužel i ve skladbě vět, což činí práci hůře čitelnou. Jsem přesvědčen, že praktická část práce svědčí o inženýrských schopnostech studenta. Avšak formální stránka práce je podle mě natolik tristní, že je práce na mnoha místech téměř nečitelná. Přesto doporučuji práci k obhajobě.
eVSKP id 151626