PAVLÍK, D. Hodnocení příspěvku denního světla ve sdružené osvětlovací soustavě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Škoda, Jan

Student Denis Pavlík měl za úkol zhodnotit příspěvek denního světla ve sdružené osvětlovací soustavě na chodbě budovy T12 fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií. Své závěry měl podložit vyjádřením finanční náročnosti umělé osvětlovací soustavy během provozu. Ke své práci měl za úkol použít simulační prostření programu RELUX a jeho nadstavby VIVALDI. Všechny předepsané úkoly student splnil v plné míře. K vlastnímu zpracování nemám připomínek. Práce je členěna do logicky po sobě jdoucích kapitol, které mezi sebou plynule navazují. Velmi kladně hodnotím studentovu samostatnost i vlastní přístup během konzultací. Jedinou připomínku mám k tvrzení z kapitoly 2.4.2, kdy student vylučuje u bodové metody odrazy. Toto tvrzení je v době výkonných počítačů liché a tedy uvažování nepřímé složky při návrhu osvětlovacích soustav bodovou metodou je v současnosti možné. Práci považuji za velmi praktickou s přínosným závěrem. Z tohoto důvodu ji hodnotím stupněm A (95 bodů) a doporučuji ji k obhajobě u SZZ.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Krbal, Michal

Předložená bakalářská práce studenta Denise Pavlíka se zaobírá hodnocením sdružené osvětlovací soustavy umístěné na chodbě objektu Technická 12, VUT v Brně. Teoretická část práce se skládá z literární rešerše, ve které student popsal základní fotometrické veličiny a vše potřebné pro výpočet a simulaci rovnoměrnosti a osvětlenosti prostor. Stěžejními částmi práce jsou kapitoly 3 a 4, ve kterých je zhodnocen momentální stav osvětlovací soustavy při uvažování osvětlení pouze umělou osvětlovací soustavou a také při uvažování příspěvku venkovního světla. Student provedl vlastní měření, které v práci vyhodnotil. Provedeny byly také simulace v programu Relux, kde byla simulována sdružená osvětlovací soustava s příspěvkem denního světla podle CIE pro zataženou oblohu. V programu Vivaldi byly prováděny dynamické světelné scény simulace, jejichž výsledkem bylo určení spotřeby a ceny spotřebované elektrické energie s a bez uvažování rovnoměrnosti. Pro simulaci jsou uvažovány stmívatelné DALI předřadníky. Posledním bodem práce bylo měření skutečného provozu umělé osvětlovací soustavy pomocí senzoru a datového loggeru. Ze získaných údajů byla opět určena spotřeba a cena spotřebované elektrické energie osvětlovací soustavou. Po formální stránce nemám k práci připomínek, jsou splněny všechny body zadání, a poroto práci doporučuji k obhajobě u SZZ.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 85033