KALIANKOVÁ, K. Molekulární taxonomie pomocí mitochondriální DNA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Předložená práce je kvalitně zpracována a z odborného hlediska splňuje požadavky kladené na bakalářské studenty. Všechny body zadání byly splněny. Studentka prakticky realizovala jednoduchou metodu identifikace druhů porovnáváním signálové reprezentace DNA s referenčními vzorky. V práci mohl být přehledněji popsán postup kroků realizace před popisem jednotlivých programových funkcí. Zvláště, když práce obsahovala množství neautomatizovaných operací s daty. U obrázků 14 a 15 by bylo vhodnější umístit legendu mimo obrázek, neboť je část signálu překrytá. Z formálního hlediska bych vytkla několik gramatických chyb, především neshody podmětů s přísudky, čárky ve větách a pár chyb způsobených automatickou opravou textu. Zdroje převzatých obrázků jsou uvedeny pod seznamem obrázků, u samotných obrázků chybí poznámka, že jde o obrázky převzaté.
Autorka se ve své bakalářské práci zaměřila na problematiku využití mitochondriální DNA ke klasifikaci organismů. Pro vlastní práci si vybrala sekvence veřejně dostupné v databázi BOLD, a to ryb korálových útesů Jihočínského moře. V teoretické části představuje molekulární taxonomii, dále charakterizuje eukaryotickou (živočišnou) buňku včetně mitochondriální DNA a rovněž DNA barcoding a numerické metody reprezentace geonomických sekvencí. V praktické části popisuje autorka jednotlivé funkce a skripty vytvořené v programovém prostředí MatLab s Bioinformatics toolboxem, kde realizuje výpočty denzitních vektorů jednotlivých sekvencí. Poté vytváří referenční densitní vektory, které jsou následně přiřazovány k vybraným zástupcům z databáze BOLD, a to na základě minimální euklidovské vzdálenosti. Autorka k práci zcela jistě přistupovala svědomitě a pečlivě, přesto se nevyhnula některým nepřesnostem, ke kterým směřují mé dotazy uvedené níže. V práci se bohužel vyskytují překlepy a gramatické chyby (např. „tyto databáze se dohodli“, str. 20). Latinská jména se vždy píší s kurzívou, počáteční rodový název je vždy velkým písmenem. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 65405