BAŘINKA, V. Zesilovač s kompresním vstupem pro měření kmitočtové charakteristiky mikrofonu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Hanák, Pavel

Tato BP má náročné zadání a její téma bylo vypsáno již v červnu 2022, aby na něj studenti měli více času. Pan Bařinka si ho vybral coby osobní výzvu, přestože neměl s elektronikou předchozí praktické zkušenosti. Bohužel se ukázalo, že si ukousnul příliš velké sousto. Téměř od nuly se musel naučit nezbytné teoretické základy, práci s vývojovými CAD programy i praktické použití přístrojového vybavení. Při návrhu a realizaci jsme navíc narazili na několik neočekávaných komplikací. Přestože student BP věnoval výrazně více času než je obvyklé, tyto okolnosti jej zdržely natolik, že zařízení nestihnul dokončit. Konzultace probíhaly po e-mailu a byly časově velmi náročné, protože jsem studentovi musel mnoho věcí vysvětlovat od základů. Nicméně bylo vidět, že se v problematice stále lépe orientuje, například teplotní kompenzaci THAT4320 navrhnul efektivněji, než jsem zamýšlel já. Nedostatek potřebných zkušeností však byl znatelný až do konce a student mj. zničil součástky za cca 1000 Kč. To je také důvod, proč ke dni tohoto posudku (8.6.2023) na zařízení stále pracuje. Také nevytvořil novou laboratorní úlohu, požadovanou v zadání, takže jeho BP navrhuji hodnotit stupněm D.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Kubánek, David

Student se věnoval návrhu zařízení, které by mělo automaticky zajistit konstantní akustický tlak v měřicí komoře na základě signálu z referenčního mikrofonu. Struktura práce a posloupnost výkladu jsou nevhodně zvoleny. Návrh a funkce zařízení jsou vysvětleny velmi nepřehledně a nejasně. Princip regulační smyčky popsaný v kap. 1.3 není dále vztažen k řešenému problému. Z tohoto principu bylo třeba vyjít a popsat, jak jsou realizovány jednotlivé bloky a jaké mají parametry. Funkce těchto bloků však není dostatečně popsána a při návrhu zohledněna, např. závislost přenosu VCA na řídicím napětí, výstupní napětí RMS detektoru v závislosti na jeho vstupním proudu, přenos PI regulátoru apod. Výpočet odporů v indikátoru v kap. 2.3 je chybný a indikátor „Signal non-present“ podle mého názoru nebude fungovat (LED nezhasne pro střídavé vst. napětí nad 0,5 V). Kap. 3 Simulace měla následovat až po návrhu koncepce zařízení. Simulace jsou nejasné, nesprávně popsané a nedokazují funkčnost zařízení. Textový popis simulovaných výsledků je nepřesný, jsou popisovány jiné veličiny, než jsou vidět v průbězích. Zapojení teplotní kompenzace působí, jako by bylo navrženo zkusmo. Literatura není citována nebo je citována nesprávně. Zařízení bylo při odevzdání práce nedokončené, ve stavu osazování plošného spoje. Student si tedy špatně rozvrhl čas a nestihl praktickou realizaci, měření a tvorbu laboratorní úlohy. Je však patrné, že jisté úsilí student práci věnoval a zařízení by mělo být schopné provozu, což by měl student prezentovat při obhajobě spolu s výsledky měření.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 151112