KARÁSEK, V. Sensor vlhkosti půdy a teploty [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Pan Vojtěch Karásek předložil bakalářskou práci na téma “Sensor vlhkosti půdy a teploty”. Práci vedle vedoucího vytvářel také s pomocí konzultanta Ing. Ondreje Pavelky z firmy Ademco CZ s.r.o., který byl s jeho přístupem spokojen, což stvrdil posudkem konzultanta, který zde uvádím. Pan Vojtěch Marák měl za úkol realizovat konstrukci bezdrátového senzoru vlhkosti půdy a teploty. Student postupně vybral vhodné komponenty pro senzorovou jednotku, jak sensor teploty, tak i vlhkosti půdy. U tohoto senzoru vlhkosti půdy provedl srovnávací měření obou metod: odporové i kapacitní. Zvolená technologie LoRA pro komunikaci senzorické jednotky s centrální jednotkou byla realizována moduly LoRA RFM95, senzorická jednotka obsahuje obvod pro řízení nabíjení LiON článku a je celkově řízena mikrokontrolérem Atmel a programována frameworkem Arduino. Centrální jednotka obsahuje modul ESP32 zajišťující WiFi konektivitu a komunikaci s cloudovou službou Thingspeak zaznamenávající data o teplotě a vlhkosti půdy. Student provedl návrh obou částí monitorovacího systému, dále výběr půdního vlhkostního čidla, navrhl DPS a plastovou krabičku pro senzorovou jednotku tvořící kompaktní celek s kapacitním čidlem. Výsledkem práce je realizovaná funkční sestava a bakalářskou práci tak doporučuji k obhajobě. Práce splňuje zadání, aktivita během řešení a zpracování práce byla přiměřená, ve formálním zpracování jsou drobné nedostatky, práce s literaturou byla bezproblémová. Pan Karásek měl za úkol navrhnout a realizovat koncepci jednoduchého bateriově napájeného měřiče relativní vlhkosti půdy a teploty okolí pomocí LoRa technologie. Hlavní pozornost věnoval pan Karásek praktickým testům, které navrhl a realizoval. Praktická stránka bakalářské práce je dominantní, teoretické úvahy jsou v nezbytně nutném rozsahu. Vše je přehledně shrnuto v závěru práce. Práce splňuje požadavky kladené na bakalářskou práci, výsledkem práce je praktická realizace a doporučuji ji k obhajobě
Bakalářská práce je rozsahově odpovídající s počtem 53 stran. Práce má jinak dobrou grafickou úpravu, avšak obsahuje větší množství překlepů. Zaznamenal jsem i několik pravopisných chyb (i/y, shoda podmětu s přísudkem, špatné skloňování, …). Student používá špatné tvary z hlediska češtiny (dvoumi signály, oboje strany). Na str 15. jsou v textu prohozeny odkazy na obrázky 1.1 a 1.3. Z hlediska odborného jsou chyby v popiskách grafů na obr. 2.1 a 2.2, jde o závislosti napětí na ponoření, nikoli naopak jak je uvedeno. Po obsahové stránce je diplomová práce rozdělena do pěti kapitol. První, teoretická kapitola, pojednává o internetu věcí a způsobu měření teploty a vlhkosti a v neposlední řadě také o výběru součástek. Praktická část v následujících třech kapitolách popisuje praktické testy, samotný návrh a oživení navrženého zařízení. Poslední kapitolou je pak závěr. Zadání bylo z větší části splněno. Student navrhl a realizoval dvě zařízení, a to jak samotný senzor vlhkosti, tak i přijímač, který data ze senzoru posílá do cloudové služby ThingSpeak. Postrádám však kapitolu o implementaci funkce zaslání emailu v případě dosažení hraničních hodnot. Oceňuji komplexnost celého řešení, kdy student řešil návrh a realizaci senzoru i přijímače včetně návrhu krabičky. Student prokázal velmi dobré konstrukční schopnosti a zkušenosti při oživování zařízení.
eVSKP id 127878