PAVLAS, O. Návrh uložení vysokonapěťových elektrod projekční sestavy elektronového mikroskopu na izolační tyče [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Hejátková, Edita

Diplomová práce Ondřeje Pavlase, Bc. se zabývá návrhem uložení vysokonapěťových elektrod projekční sestavy elektronového mikroskopu, a to z hlediska elektrické pevnosti posuzované podle velikosti svodového proudu. Práce byla zadána společností Delong Instruments a.s., kde byla studentem také vypracována. Následuje posudek konzultanta Ing. Tomáše Bejdáka. Zadání pro teoretickou část závěrečné práce bylo rozsáhlejší, než byl student schopen v daném čase zpracovat. Bylo proto pro druhou část omezeno několika parametry. Pro takto přeformulované zadání, závěrečná práce splnila cíl návrhu a měření vlastností. Původní zadání vyžadovalo intenzivnější práci během celého roku, přičemž bylo vše zkomplikováno nepříznivou epidemiologickou situací v české republice. Prezentačně je práce slušně zpracovaná a až malé nepřesnosti týkající se označování, je přehledná a dá se v ní jednoduše zorientovat. Očekáván byl větší rozsah alternativ řešení uložení elektro versus izolátoru a rovněž více experimentálně naměřených dat. Pro více dat nebylo ovšem, díky zmíněným důvodům, více prostoru jak na straně studenta, tak na straně kapacit ve společnosti DELONG INSTRUMENTS a.s. (dále jen DI). Doporučil bych více prostoru přehledným a grafům oproti dlouhým slovním popisům. Student byl schopen bez asistence ze strany DI prostudovat dostupnou literatury na vysoké škole a prošel i dostupné zdroje na internetu. Z velké části se vždy jedná o průmyslové tajemství, není tedy s podivem, že teoreticky i experimentálně nemuselo být možné najít vhodná data a zdroje informací. Teoretická část, vybrané jednotlivé kapitoly jsou použitelné pro vzdělávání pracovníků společnosti v oblasti izolace a chování izolátorů za různých podmínek. I z praktické části lze použít přístup, také výsledky simulací pro návrhovou fázi optických komponent elektronového mikroskopu. V případě nutnosti splnění původního zadání, je nezbytné pracovat na praktické části již od začátku ročníku, ne až druhém semestru. Návrhy podobných komponent zaberou řadu týdnů a realizace řadu měsíců. Výroba profesionálních izolačních komponent z keramických materiálů je otázkou tří až čtyř měsíců. Rovněž profesionální měření zabere řadu týdnů. Pro obdobná zadání je nezbytné začít mnohem dříve s intenzivní prací a mít k dispozici celý rok. V porovnání s prvním semestrem, byla naopak na konci roku znatelná snaha studenta o dokončení práce a o získání potřebných výsledků. Na základě tohoto hodnocení doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Musil, Vladislav

Student Ondřej Pavlas se ve své diplomové práci zabývá návrhem uložení vysokonapěťových elektrod projekční sestavy elektronového mikroskopu, a to z hlediska elektrické pevnosti posuzované podle velikosti svodového proudu. Zadání práce pochází z firmy Delong Instruments. Práce je rozdělena do osmi kapitol a závěru. Student se podle zadání zaměřil na rozbor fyziky dielektrik a na numerické simulační metody 2D rozložení elektrického pole, zadání práce bylo rozsáhlé a náročné na samostatnou činnost studenta. Uchazeč vyšel z existujících informací literatuře a ze znalostí ve firmě. Navrhl požadované simulace elektrického pole a své předpoklady ověřil měřením na vzorcích. Délka práce je přiměřená (77 stran). Citované zdroje se týkají tématu a jsou na spodní hranici obvyklého počtu (19 položek) pro diplomovou práci. Zadání práce bylo splněno. Hodnocená diplomová práce se ve své první části zaměřuje na problematiku dějů, které probíhají v dielektrických materiálech, a na jevy na povrchu reálného izolátorů umístěného v elektrickém poli. Na tento přehled navazuje výběr a posouzení vhodných keramických materiálů pro samotný návrh sestavy kov – keramika (kap. 6). Největší důraz je kladen na návrh optimální konfigurace izolátoru a elektrod, který je podpořen simulacemi v programu Agros 2D, který používá metodu konečných prvků (kap. 7). Diplomant simuluje konfiguraci vysokonapěťového izolátoru mezi dvěma rotačně symetrickými kovovými díly. Celá sestava ze tří dílů byla ve firmě vyrobena a v kap. 8 diplomant popisuje výsledky vysokonapěťových testů této sestavy pro měření svodových proudů vysokonapěťovým izolátorem. Těžiště práce je v kapitolách 6, 7 a 8. Graficky i obsahově je diplomová práce na průměrné úrovni, v detailech bohužel nacházíme mnoho nedůsledností. Úvodní přehledové kapitoly popisují detailní poznatky, které se málo používají v aplikačních kapitolách. Vadí také nízká kvalita obrázků v těchto kapitolách, jejich původ je citován jen v textu. Na str. 28 chybí obr. 2, je mnoho osamocených předložek na konci řádků, místy zbytečně velké mezery mezi odstavci a automaticky generovaná odsazení při výčtech, na mnoha místech je příliš stručný způsob popisu. Kvalita výkladu klesá směrem ke konci zprávy, což ukazuje na nedostatek času při zpracování, včetně neodstraněných stylistických chyb. Je pravděpodobné, že některé vynechané údaje, geometrické rozměry a postup výběru konstrukčních materiálů souvisí s přáním firmy nezveřejňovat detailní informace. Po celkovém zhodnocení konstatuji, že předložená práce i přes uvedené výhrady splňuje požadavky kladené na diplomovou práci, především z hlediska samostatnosti práce a použitelnosti výsledků, a proto ji doporučuji k obhajobě a navrhuji klasifikaci uspokojivě / 60 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 127417