GENAEVA, E. Podnikatelský plán založení výtvarného ateliéru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Luňáček, Jiří

Zvolené téma je podprůměrně obtížné, patří mezi často řešené problémy. Autorka využívá k řešení pouze běžné metody a postupy, celková koncepce práce je velice podobná již dříve odevzdávaným pracím na toto téma. K práci mám následující komentáře: 1. Realizace projektu je zásadně ovlivněna výší tržeb. Autor čerpá z reálných zkušeností pro jejich odhad. Součástí VŠ závěrečné práce by ale měla být i formulace modelu pro jejich kvantifikaci. 2. Pozitivní stránkou je zpracování marketingového výzkumu. Data zde zjištěná ale měla být podrobněji statisticky vyhodnocena, pomocí nich se dal třeba lépe charakterizovat model zákazníku a odhad jeho poptávky. 3. Pozitivní stránkou práce je jednoznačně autorčina orientace v problematice, ale v některých částech práce tento postup působí rušivě. Kritický pohled na celé řešení by měl být nedílnou součástí. 4. Drobnou připomínku mám i k formální a hlavně stylistické stránce práce. Některé pasáže jsou psány spíše hovorovým jazykem. Použitý formát citovaní je sice dle směrnice možný, ale jmenný odkaz na literaturu je z pohledu kontroly vhodnější.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Praktická využitelnost výsledků C
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C
Práce s informačními zdroji, včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Bielik, Marian

Autorka dle mého názoru splnila cíle bakalářské práce dle zadání. Jak hlavní cíl vytvoření a posouzení realizace podnikatelského plánu, tak parciální cíle. U SWOT analýzy oceňuji, že byl skutečně pokus o analýzu a výběr strategie (i když si umím představit větší využití jejich výsledků v podnikatelském plánu/marketingu). Taktéž se mi líbí použití dotazníkového šetření (i s přihlédnutím na statisticky malý vzorek) a použitých otázek v něm. Některé makroekonomické analýzy byly možná příliš detailné, možná bych spíš věnoval víc prostoru analýze jazykového složení obyvatel Brna (když je to taky silná stránka řešeného podniku). Velice vhodné bylo využití tří variant finančního plánu. Protože se jedná o podnikatelský plán pro samotnou autorku, praktická využitelnost práce je jednoznačná. Tím, že se jedná o menší podnikatelský projekt s nízkým vstupním kapitálem, práce má z mého pohledu význam i pro jiné začínající podnikatele, kteří mohou čerpat informace nebo inspiraci pro rozběhnutí vlastního podnikání. Z formálního hlediska je práce dobře strukturovaná a čitelná. V některých případech bych možná upřednostnil grafy místo tabulek. Menší stylistické nebo pravopisné chyby jsou zanedbatelné v kontextu rozsahu práce. Rozsah a citování informačních zdrojů je dle mého názoru dostatečné pro bakalářskou práci s uvedeným zadáním. Autorka využila jak české, tak zahraniční zdroje. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Praktická využitelnost výsledků A
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B
Práce s informačními zdroji B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 117667