PRIBOL, S. Snímač pro kameny bicích melodických nástrojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student měl za úkol navrhnout a vyrobit sadu snímačů pro jednu oktávu kamenů buď marimby, xylofonu nebo vibrafonu, vzhledem k požadované dynamice zvážit místo snímání, odečíst dynamiku a převézt ji přes převodník do formy MIDI tak, aby k ní bylo možno připojit VTS databanku zvuků. V úvodu se student dostatečnou mírou věnuje melodickému bicímu nástroji, pro který se rozhodl, to je marimbě. Následující kapitoly jsou o mikro kontroléru Arduino Uno Rev 3 s multiplexorem CD74HC4067 a o mikro kontroléru ESP32-S3 Dev Kit N8R8, kterému dal student nakonec v rámci bezdrátového přenosu přednost. Výčty všech podrobných vlastností těchto komponent a doporučení, pro co vše mohou být vhodné, zkopírované od výrobců, jsou v rámci práce zbytečnou výplní – stačilo je zúžit na podstatné informace související s tématem práce. Nastavení MIDI a propojení v DAW Logic Pro do banky virtuálních nástrojů je naopak věcné a užitečné. Následuje kapitola popisující experimenty se snímáním a zdůvodňuje, proč se student rozhodl pro piezzo snímač Harley Benton HB-T. Oceňuji, že je celý set zkompletován na desce plošných spojů, že student v Solid Works navrhl a v 3D tiskárně vytiskl krabičku, do které je převodník účelně namontován. Je škoda, že finále projektu student nechával až na poslední chvíli. V kapitole o kalibraci postrádám finální testy s vyhodnocením kvality převodu všech 12 ti tónů a případně i vzorky, jak oktáva kamenů hraje akusticky i společně s umělými nástroji. Po jazykové a formální stránce je práce v pořádku, při případném pokračování doporučuji více prostudovat a citovat i experimenty jiných kolegů z oboru. Otázka k obhajobě: Měly všechny kameny v oktávě stejné dynamické úrovně i dynamický rozsah? Jak byste případně rozdíly eliminoval pomocí banky virtuálních nástrojů?
Výstupem této práce mělo být zařízení, které bude schopné snímat údery do kamenů bicích melodických nástrojů, v tomto konkrétním případě marimby. Následně měly být údery parametrizovány a převedeny do MIDI zpráv, které měly nakonec iniciovat zvuky z vybrané VST banky zvuků. Úvodem mohu konstatovat, že zařízení se podařilo vytvořit, čímž byl splněno zadání práce. Práce vyžadovala znalosti a dovednosti jak v oblasti snímání vibrací, parametrizace snímaných signálu, programátorské schopnosti, mechanické konstrukční schopnosti a také schopnost to dát vše dohromady, což se nakonec povedlo. Práce však obsahuje nedostatky především v přístupu k řešení problému a zcela pak chybí faktické zhodnocení dosažených vlastností zařízení. Text práce až po stranu 34 poměrně populární formou nebo formou technické dokumentace výrobce popisuje témata, která by v práci ani být nemusela, naopak chybí části, které by provedly dostatečnou analýzu a rozbor správně zvoleného technického řešení, např. jaký typ HW s procesorem použít, předpokládaná výpočetní náročnost, či zpoždění komunikace (a vůbec chci a/nebo potřebuji vůbec bezdrátovou komunikaci?), to má být jasně formulováno před začátkem faktického řešení. Řešení v práci popsané, kdy v polovině projektu se mění HW s tím, že podstatná část řešení je pak zcela odlišná, deklaruje nesystematický přístup k řešení technického problému. Nebyly vůbec formulovány požadavky na vlastnosti zařízení nějakým souborem požadovaných technických parametrů, technické řešení by mělo být vždy uzavřeno zhodnocením, zda původně požadovaných technických vlastností bylo nebo nebylo dosaženo. V této práci došlo k tomu, že něco bylo vyrobeno a nějak to funguje, ale neexistuje zhodnocení, které by odpovídajícím způsobem dokazovalo splnění či nesplnění požadavků. Samotné zařízení má formu spíše prvotního pokusu včetně tištěné krabičky, kterou nelze považovat za nějak promyšlenou. Z formálního hlediska práce také obsahuje nedostatky, např. vložené grafické závislosti, na kterých mají být zobrazené průběhy porovnávány, jsou na černém podkladu a v separovaných náhledech, fakticky tak není možné jasně nic porovnávat. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem navrhuji hodnocení dobře/C 73 bodů.
eVSKP id 159263