NOSEK, J. Testbed pro virtuální zprovoznění PLC systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Arm, Jakub

Pan Nosek měl za úkol rozchodit část testbedu pro virtuální zprovoznění PLC systému, která zajišťuje sběr dat ze simulace virtuální technologie. Nejprve se ale musel seznámit s příslušnými technologiemi (Unity, TIA Portal, C#) z množství různých návodů a další literatury, což se ale moc neodrazilo na výčtu referencí. Textová část působí místy chaotickým dojmem kvůli neuspořádanosti vět a větné skladbě. Jinak práce neobsahuje po formální stránce zásadní nedostatky. Panu Noskovi se podařilo vytvořit modul do Unity, který vyčítá provozní data a kolize vybraných komponentů, které po segmentaci posílá na REST API server k dalšímu využití. Zprovoznil tedy první iteraci monitorovací funkcionality testbedu, přičemž ze zhodnocení měření frekvence sběru dat můžeme odhadovat, že implementovaná funkcionalita moc simulátor nezatěžuje. Pan Nosek pracoval nárazově a využíval konzultace. Celkově práci hodnotím stupněm B (84 b.).

Navrhovaná známka
B
Body
84

Posudek oponenta

Dvorský, Petr

Cílem práce pana Noska byl návrh testbedu pro virtuální zprovoznění PLC systému, přesněji návrh architektury testbedu a jeho vnitřních komponent a následně implementace vybraných modulů. Student se v rámci práce seznámil se stávající aplikací pro simulaci zakládací linky, která je již využívaná v rámci předmětu BPC-PPA. Na základě toho vybral vhodné softwarové nástroje pro virtuální zprovoznění PLC systému včetně programovacích jazyků jako C# nebo jazyky standartu IEC1131-3 (LAD, SCL). Pan Nosek dále navrhl architekturu celého testbedu, vytvořil testovací scénář popisující simulaci zakládací linky a program pro celkové ovládání této zakládací linky pro různá PLC od firmy Siemens. Dále na základě reálných měření a porovnání student vybral vhodný komunikační protokol (Modbus TCP/IP), který je použit pro komunikaci mezi simulací a simulovaným PLC v rámci testbedu. Hlavním přínosem práce byl návrh komunikačního modulu v podobě vytvořených funkcionalit v simulaci v softwarovém nástroji Unity a vytvoření REST-API serveru. To jako celek vytváří komunikační rozhraní mezi simaluací v softwaru Unity a budoucí aplikací s optimalizačním algoritmem pro úpravu kódu a parametrů programu pro PLC. V rámci simulace student taktéž implementoval detekce a hlášení kolizí v rámci simulace právě pro možnost budoucí optimalizace různých průmyslově-automatizačních scénařů v rámci testbedu. Po technické stránce je práce velmi dobrá. Větší pozornost by mohla být věnována formální stránce bakalářské práce, kdy by zajisté bylo možné vylepšit kvalitu samotných obrázků nebo barevné formátování využité literatury. Dále obrázky 2.9 a 2.10 nejsou zcela korektní, pakliže jsou uváženy jako vývojové digramy. Logické návaznosti zde nejsou jasně definované, neboť zde není jasná cesta diagramem. Podmínkové bloky nemají více možností, naopak ze stavových bloků je vícero výstupů mající možnost rozdělení cesty bez jakékoliv podmínky. Zadání práce bylo kompletně splněno. Vzhledem k uvedeným skutečnostem doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnocení 80 b / B.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 142142