HOFEREK, J. Degradace izolačních materiálů vlivem cizích částic [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Diplomová práce je věnována problematice studia degradace kluzného kontaktu a izolačních materiálů vlivem cizích částic a praktickému ověřování jejich provozních vlastností, se zaměřením na posouzení koncepce kluzného kontaktu v elektrických strojích. Prakticky je rozdělena na 8 kapitol. Vyznačuje se přijatelnou stylistikou a dobrou grafickou úpravou. Zadání diplomové práce bylo ve všech bodech splněno. Student se v práci zabývá problematikou kluzného kontaktu, konstrukčním provedením kluzného kontaktu u velkých elektrických strojů, jejich provozními podmínkami, zejména při zpracovávání konstrukčních materiálů, vyhodnocení měření některých parametrů strojů a nakonec i praktickému ověření vlivu prachových částic na přechodový odpor kluzného kontaktu, což představuje netradiční přístup pro posuzování kluzného kontaktu.. V tomto případě využil dílčí zkušenosti z provozu a vlastností jednotlivých komponentů kluzného kontaktu, které na ÚVEE FEKT VUT v Brně existují. Jedná se zejména o vlastnosti klasického a inovovaného kluzného kontaktu. Při zpracovávání své diplomové práce plnil student zadané úkoly, pracoval samostatně, projevoval zájem o danou problematiku s dílčími znalostmi z této oblasti. Oceňuji jeho komplexní pojetí práce a využívání literárních pramenů. Vhodným způsobem aplikoval rovněž získané znalosti a dovednosti z doposud absolvovaných odborných předmětů. Při jejím zpracovávání se také seznámil s výsledky aplikace nejmodernějších diagnostických metod, které se při provádění takových analýz používají. Předložená DP nakonec představuje pouze shrnutí vybraných výsledků, neboť některé skutečnosti - i z doporučené literatury - do ní diplomant nakonec nezařadil. Získané výsledky a poznatky z netradiční problematiky bude možno využít i při výuce laboratorních cvičení v předmětu MSES, BIRC, apod.
Vzhledem k tomu, že v řadě oblastí se dnes stejnosměrné stroje používají, lze téma diplomové práce považovat za aktuální. Práce má rozsah 75 stran a je rozdělena do 8 kapitol plus závěr. Problematika kartáčů a šířeji třecího uzlu v případě elektrických strojů je velmi složitá - předložená práce představuje prakticky část problémů ke zkoumání. První kapitoly mají charakter teoretického popisu problému (až po kap. 6 včetně) a kapitoly 7 a 8 představují praktičtější popis problémů. V předposlední části práce se diplomant zabývá posouzením vlivu prachových částic na izolační stav točivých strojů s kluzným kontaktem a v poslední části (kapitole) eliminací jejich vlivu. Kromě pečlivé údržby navrhuje použití kartáčů s teflonovými destičkami - pro snížení množství uhlíkového prachu vznikajícího činností kluzného kontaktu. Zajímvým je i pokus o ekonomické vyhodnocení vlivu opatření - i když je příliš stručný. Představovalo by to samostatnou práci na toto téma. Jinak je práce zpracována pečivě a odpovědně, textové i grafické zpracování je na potřebné úrovni. Pouze v obsahu se vyskytuje dvakrát kapitola 8 - zřejmě má být nejprve čís. 7. Diplomová práce splňuje požadavky zadání v celém rozsahu.
eVSKP id 109633