KLÍMOVÁ, J. Registrace obrazů sítnice založena na segmentaci cév [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Harabiš, Vratislav

Studentka se zabývala registrací obrazů sítnice s využitím segmentace cév. V úvodu práce přehledně zpracovala teorii registrace obrazů se zaměřením na snímky sítnice. V práci dále navrhla dvě metody registrace, které využívají segmentovaných cév. Subtrakční metoda je založena na odečítání segmentovaných obrazů. Pro zrychlení algoritmu se využívá informace ze čtyř oblastí zájmu. Druhá registrační metoda je založena na významných bodech. Využívá detekce jednotlivých větvení a křížení cév. Vzhledem k tomu, že byly v práci vytvořeny dvě metody registrace, bylo po dohodě s vedoucím upuštěno od porovnávání výsledků registrace s jiným programem pro registraci. Výsledky obou metod registrace jsou porovnány a dostatečně diskutovány. Zadání práce je splněno v celém rozsahu. Studentka k práci přistupovala zodpovědně, aktivně využívala konzultací a prokázala vysokou znalost problematiky při řešení dílčích úkolů. Po formální stránce je práce na výborné úrovni, chválím vzornou práci s literaturou. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Kolář, Radim

Předložená bakalářská práce je zaměřena na problematiku lícování snímků sítnice. Práce je rozdělena do sedmi kapitol, z nichž čtyři tvoří teoretickou část práce, a ve zbývajících kapitolách je pak popsáno praktické řešení. Obsah teoretické části považuji za užitečný a smysluplný z hlediska následného návrhu metod registrace. Výhrady mám pouze k některým nevhodným formulacím a příliš častému používání anglického názvosloví popisovaných metod. V praktické části autorka navrhla a realizovala dvě metody registrace snímků. Obě metody jsou popsány slovně a postrádám u nich matematickou formulaci problému. Dále nejsou v textu práce podrobněji rozvedeny některé operace, které autorka používá. Jde například o podrobnější popis odstranění optického disku (str. 25), nebo detailnější popis hodnocení výsledků registrace (kolik dvojic snímků bylo hodnoceno, co konkrétně bylo subjektivně hodnoceno a kým). U metody založené na detekci bifurkací dále postrádám popis řešení vzájemné korespondence bifurkací. Obě navržené metody jsou dále navzájem porovnány slovně a je pouze konstatováno, že ‘substrakční metoda dává v některých případech lepší výsledky než metoda bifurkací’. Očekával bych detailnější rozbor výsledků. Z textu práce je patrné, že autorka nesnadnou problematiku lícování obrazů pochopila a na základě získaných znalostí úspěšně realizovala navržené metody registrace. Celkově tak považuji práci za zdařilou. Zadání bylo splněno a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 14/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
80

eVSKP id 39546