DANIELOVÁ, T. Obrazová analýza mitotických chromosomů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Studentka Tereza Danielová se ve své práci zaměřila na segmentaci a klasifikaci snímků mitotických chromosomů pro účely analýzy lidského karyotypu. K tomuto účelu vypracovala přehlednou literární rešerši. Na základě současných metod sloužících k počítačovému vyhodnocení lidského karyotypu navrhla a realizovala vlastní algoritmus, který je v práci testován na několika snímcích, jež studenta získala během své praxe v Cytogenetické laboratoři. Samotná část segmentace snímku pro detekci jednotlivých chromosomů pracuje poloautomaticky s drobným zásahem uživatele pro odlišení dotýkajících se chromosomů. Přestože se studentce nepodařilo zcela automatizovat detekci párových chromosomů, klasifikační část algoritmu umožňuje zařadit chromosomy do 7 standartních tříd a s přibližně 70% přesností určit samotný karyotyp. Po formální stránce obsahuje práce řadu překlepů, nevhodně formulovaných vět a gramatických chyb. Text je tak špatně čitelný a popsané algoritmy nejsou zcela pochopitelné. Přes zmíněné nedostatky a potřebu lepší optimalizace navrženého algoritmu hodnotím práci jako dobrou.
Studentka Tereza Danielová se zabývala počítačovými metodami pro identifikaci chromosomu z mikroskopických snímků vedoucích k sestavení karyotypu člověka. Jedná se o zajímavou problematiku, potenciálně obtížně řešitelnou vzhledem k variabilitě lidského karyotypu, ale zejména k variabilitě použitých mikroskopických snímků způsobené technologickými limity. Text práce je v rozsahu 64 stran bez příloh a obsahuje seznam 31 relevantních odborných pramenů. Po formální stránce je práce standardně zpracovaná, úprava textu ale vykazuje stylistické a gramatické chyby, které mohly být snadno opraveny pečlivou kontrolou před tiskem. V práci také nalézt formulační nepřesnosti typu "realizace karyotypu" namísto správného "sestavení karyotypu", definice tzv. černých a bílých pixelů na str. 31, apod. Některé obrázky by zasloužily detailnější popis v legendě, a to v případě, že obsahují podobrázky. Například Obr. 4.21 na str. 49 obsahuje dvojí zobrazení jasového profilu dvou chromosomů, přičemž jednou je jeden z chromosomů posunutý. V práci bohužel není uvedený žádný popis přiložených programových kódů. Po odborné stránce je práce dobře koncipovaná, obsahuje všechny části inženýrského řešení problému. V některých místech postrádám potřebné detaily. Například v části 4. Návrh a realizace algoritmu karyotypizace chybí specifikace použitých přístrojů, což by zdůvodnilo velikost snímků v pixelech a přiblížilo by důvody kvality zpracovávaných snímků. Dále v části 5. Vyhodnocování tvorby karyotypu je používán parametr "úspěšnost", který je ale definován jen slovně a to poněkud nejednoznačně. Přestože efektivita navrženého postupu se jen blíží ručnímu třídění chromozomů, má nepochybně svůj význam. Odhaduji, že zvýšení přesnosti identifikace by vyžadovalo mnohem rozsáhlejší práci překračující rámec diplomové práce a také normalizaci procesu mikroskopického snímání vzorků. Přes uvedené formální i věcné nedostatky však práce má svou hodnotu a výsledky jsou užitečné.
eVSKP id 73039