HEJKALOVÁ, A. Technická viskózní křivka pro vstřikování plastů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Kandus, Bohumil

Po odborné a grafické stránce je bakalářská práce zpracována velmi hezky včetně vyhodnocení experimentálně ověřené výhodnosti vstřikování plastů na technickou viskózní křivku.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Svoboda, Jan

Bakalářská práce se zabývá možností snížení nákladů ověřením efektivity vstřikovacího procesu pomocí metody vstřikování na technickou viskózní křivku. Na zpracování této práce je vidět dobře zvládnutá teorie vstřikování plastů i praktické zkušenosti z reálné práce se vstřikovacím strojem (viz vlastní měření) Teoretický úvod v kapitolách 1 až 2.3 je díky požadovanému rozsahu stran poměrně stručný, ale dává základní informace, relevatní pro pochopení dalšího textu. Kapitola 2.4 srozumitelnou formou mapuje stávající stav měření a hodnocení viskozity a srovnává ji s navrhovanou metodou. Dále detekuje problémy technické praxe a navrhuje opatření, podepřené teoretickou analýzou. Kapitola 3 přehlednou formou dává informace o samotném průběhu měření. U obrazové dokumentace chybí měřítko pro srovnání délky zaplnění dutiny a vzhledem k popisovanému rozdílu hustot a tedy i hmotností chybí tabulka s těmito informacemi. Uváděný čas vstřikování 0,56 sec při rychlosti 90 mm/s (strana 28) nesouhlasí s tabulkou v příloze 3, kde je uváděna doba vstřiku 0,5s. Nicméně závěry jsou formulované jednoznačně a praktický význam experimentu je vysoký. Text je přehledný, cílí na podstatné informace, nutné k pochopení problematiky. Je vidět rozsáhlá práce s literaturou a to i zahraniční. Jednodušímu pochopení textu občas brání delší souvětí a odkazy na doprovodné obrázky na konci popisů- viz strana 19, popis vstřikovacího cyklu přes průběh tlaku v dutině, kdy je uveden odkaz na obrázek 15 až na konci dvou popisných odstavců. Výrazným kladem práce je vysoká využitelnost pro praxi, díky zdokumentování velmi málo používané metody vstřikování na technickou viskózní křivku, technické a ekonomické zhodnocení efektu nasazení této metody pro nastavování vstřikovacího procesu. Autorka prokázala schopnost práce s literaturou, pochopení problematiky a schopnost podepřít teoretické poznatky praktickým experimentem, ze kterého vyvozuje relevatnní závěry. Struktura a výstavba textu dává jednoduchou formou náhled na složitou problematiku vstřikování plastů. Díky schopnosti autorky najít jednoznačné české ekvivalenty, často nesprávně používaných odborných výrazů, se pochopení problematiky zjednodušuje a zvyšuje se možnost využít text v technické praxi. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 109192