ŠPAČEK, M. Vytvoření SW knihovny pro řízení pohonů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Zezulka, František

Diplomant p. Marek Špaček vypracoval diplomovou práci na zadání z firmy DYGER s.r.o. Brno na téma s cílem vytvoření SW knihovny pro řízení krokových a servo pohonů Beckhoff. Jednalo se o vytvoření knihovny v programovacím prostředí TwinCAT, které je firemní variantou systému CoDeSys ,což je univerzální vývojové prostředí pro aplikační programy řídicích systémů PLC dle standardu IEC 61131-3.Tento je úkol odpovídá středně obtížnému zadání především s praktickým zaměřením. Student věnoval práci značné úsilí a přistupoval k DP svědomitě. Konzultace vyžadoval v obvyklém rozsahu a pracoval jinak samostatně. Vypracoval práci, která bude použitelná pro pohony Beckhoff bez nutnosti běžící NC úlohy v prostředí TwinCAT a tudíž zajímavá pro levnější aplikace. Zadání bylo splněno v plném rozsahu, student se při vypracování nesetkal se závažnějšími problémy, práci zpracoval i odevzdal včas. Na základě požadavku firmy Dyger s.r.o. je práce vypracována v plné i veřejné formě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Jiří,, Holík

Pan Špacek vypracoval diplomovou práci zabývající se tvorbou PLC knihovny pro rízení krokových motoru. Zadání lze oznacit jako stredne obtížné. V teoretickém úvodu nás autor seznamuje se spolecností Beckhoff a se základními principy funkcnosti rídícího softwaru TwinCAT. Popsányjsou také rídící karty pohonu a ADS komunikace s moduly Beckhoff. Dále bych zde uvítal také vnitrní popis chování rídících karet pro demonstraci jejich dalších možností. V praktické cásti byla vytvorena knihovna ve vývojovém prostredí TwinCAT PLC pro rízení krokových motoru. Autor tímto predvedl znalost vývojového prostredí firmy Beckhoff, dokázal využít všech jeho komponent pro vytvorení správné struktury knihovny, která odpovídá norme PLCopen. V popisu knihovny bych uvítal víc praktických príkladu použití jednotlivých funkcních bloku, tak jak je to napr. v diplomové práci na obrázku 3.22. V dalším bode byla vytvorena PLC aplikace pro I/O rízení, ke které nemám co vytknout. Aplikace pro její konfiguraci by mohla být ovšem napsána efektivneji. Napr. u práce s handly by bylo vhodnejší využití polí, nyní je jakákoliv její modifikace zbytecne nárocná. Funkcnost aplikace tím však není dotcena. Celkove práci hodnotím jako zdarilou, zadání bylo splneno a diplomant predvedl širokou škálu znalostí. Jednotlivé cásti práce jsou logicky razeny, jednotlivé popisy by však mohly být pro ne zcela zasveceného cloveka více srozumitelné. Práci doporucuji k obhajobe a hodnotím ji jako velmi dobrou.

Navrhovaná známka
B
Body
83

eVSKP id 66243