MIKEŠOVÁ, T. Analýza trombu ve vícefázických CT datech u ischemické mozkové příhody [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Jakubíček, Roman

Studentka se v rámci své diplomové práce zaměřila na analýzu trombů v mozkových vícefázických CT datech při ischemické mozkové příhodě. Práce je celkově na výborné úrovni a studentka prokázala značný zájem o dané téma. Během semestru byla velmi aktivní a pravidelně se účastnila konzultací, kde přicházela s konkrétními problémy a novými nápady na řešení. V teoretické části práce studentka provedla rešerši metod a analýzy trombů, a představila základní anatomii mozkových tepen a cévní mozkovou příhodu. Studentka používala relevantní literární zdroje, které v práci řádně cituje dle citační normy. Teoretická část je místy stručná, ale i tak dostatečně podrobná, aby čtenáři poskytla vhled do problematiky. V praktické části práce studentka navrhla a implementovala několik metod předzpracování dat, které umožnily manuální segmentaci trombů. Dále provedla porovnání různých metod automatické segmentace a diskutovala jejich výsledky. Po manuálním vysegmentování trombů provedla analýzu jejich parametrů. V práci řádně prezentuje a diskutuje dosažené výsledky a porovnává je s publikovanými studiemi. Text práce je psán jasně a srozumitelně, a struktura jednotlivých kapitol je vhodně zvolena. Studentka svými přístupy a novými poznatky aktivně přispěla k radiomickému výzkumu v rámci běžícího projektu na ústavu. Celkově hodnotím tuto diplomovou práci jako velmi zdařilou. Studentka prokázala znalost problematiky, samostatnost při práci a schopnost analyzovat a diskutovat odbornou problematiku. Zadání považuji za splněné a doporučuji tuto práci k obhajobě. Hodnotím stupněm A – 95 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Holeček, Tomáš

Diplomová práce pojednává o analýze trombu ve vícefázických CT datech u ischemické mozkové příhody. V první teoretické části studentka popisuje tepenné zásobení mozku a cévní mozkovou příhodu. U té se dále zaměřuje na její léčbu a diagnostiku pomocí CT. Tato část je popsána poměrně stručně, nicméně srozumitelně a vzhledem k zaměření práce jsou informace plně dostačující. Pouze kapitolu 1.4 bych doporučoval lépe zakomponovat do zbytku textu a alespoň trochu rozvést z pohledu protokolů užívaných při CT diagnostice pacientů s CMP. V následující kapitole jsou blíže rozebrány tři vědecké práce zabývající se segmentací trombu v CT datech, ze kterých vyplývá, že tato problematika stále není příliš prozkoumaná a vyřešená. Nicméně tvrzení o časté nutnosti detekce trombu komerčně dostupným softwarem bych bral s rezervou (jedná se zřejmě jen o jednu, i když důležitou, vědeckou práci). Poslední teoretická část rozebírá s přihlédnutím k navrženému praktickému řešení jednotlivé metody zpracování obrazů. Praktické řešení pracuje se souborem CT dat 10 pacientů a postupně řeší předzpracování těchto dat, následnou segmentaci a výpočet parametrů trombu. Postup se jeví jako logický, na sebe navazující a splňující cíle práce. Nejprve jsou nativní snímky rotovány pomocí softwaru SmartBrain do standardní radiologické pozice, poté jsou pomocí softwaru Elastix jednotlivé snímky registrovány a nakonec fúzovány výběrem nejvyšší hodnoty z jednotlivých fází. Věřím, že navržený odečet nativního snímku od této fůze může přinést lepší výsledky, i přes to, že v obvyklé praxi lékaři tento typ snímku k dispozici nemají. Poté byla pomocí programu MITK provedena segmentace trombu, čímž mohla studentka srovnat histogramy intenzit trombu a okolí. Výsledek ukazuje, že obvyklé metody prahování by nepřinesly kvalitní výsledky. Proto je navrhnut algoritmus predikce průběhu cévy, ve kterém jsou následně implementovány čtyři metody segmentace (adaptivní prahování, narůstání oblastí, k-means a prahování s hysterezí) a ty potom i pro zvýšení úspěšnosti zkombinovány. Jako posledním krokem jsou vypočteny parametry trombu, konkrétně průměrná intenzita v nativním snímku, objem a délka. Výsledky jsou srovnávány s ruční anotací trombu a následně i hodnotami z dostupné literatury. Práce je po formální stránce na dobré úrovni s minimem jazykových chyb či překlepů. Navržený postup zpracování snímků i řešení segmentace je kvalitně zpracovaný a plnohodnotně splňuje cíle práce. Řešení problematiky bylo omezeno dostupností většího množství pacientských dat a „ground-truth“ anotace, nicméně tato skutečnost je autorkou diskutována a výslednou práci tedy hodnotím stupněm A (95b.).

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 150854