CHRENKA, E. Regulátor horkých vtoků pro vstřikovací formy plastu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Štohl, Radek

Během zpracování diplomové práce student prokázal teoretické i praktické znalosti. Řešení práce věnoval potřebné úsilí. Prokázal schopnost samostatné práce jak při práci s literaturou, tak při návrhu a realizaci regulátoru horkých vtoků pro vstřikovací formy plastu. Student prakticky ověřil funkčnost zařízení. Konzultací využíval v obvyklé míře. Z hlediska vedoucího nemám k práci studenta připomínky.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Fiedler, Petr

Předložená práce je mimořádně komplexní a zahrnuje celou škálu odborných témat. Autor při jejím řešení prokázal vynikající odborné znalosti a inženýrské schopnosti. Všechny body zadání byly splněny. Je nutné vyzdvihnout, že autor při řešení aktivně prováděl syntézu poznatků vyplývajících z jím citovaných článků, textů, knih a skript, přičemž kriticky hodnotil jednotlivé způsoby řešení. Práci jak rozsahem, kvalitou provedení a didaktickou úrovní hodnotím jako vysoce nadprůměrnou. Pravděpodobně díky širokému rozpětí témat, která musel řešit, se však autor nevyhnul drobným nedokonalostem v oblasti formální i odborné. K práci mám následující konkrétní připomínky: 1) Elektrická schémata vytvořená v SW Eagle občas zahrnují překrývající se, tudíž nečitelné, popisky součástek. Toto by v Eaglu bylo řešitelné příkazem SMASH, viz např. obrázek 4.4.3. 2) Návrh dolnopropustního filtru pro termočlánky: f_3dB je pro termočlánky je zvolen 0,45 Hz při volbě součástek (16k, 10u a 1u), nicméně pokud mají součástky toleranci 10%, může se stát, že skutečná f_3dB bude 0,55 Hz. Vzhledem k malé strmosti antialiasingového filtru prvního řádu, tolerancím součástek, skutečnosti, že součástky mohou s časem degradovat a s přihlédnutím k dlouhým časovým konstantám řízené soustavy se domnívám, že by bylo vhodnější volit f_3dB vůči vzorkovací frekvenci 1 Hz poněkud konzervativněji. 3) Návrh děliče pro měřicí transformátor napětí: Deklarovaný předpoklad, že za všech okolností je napájecí napětí v rozsahu 230V +/- 10%, je optimističtější, než může být okamžitá realita. I zde by bylo vhodné být při návrhu mírně konzervativní a to i s ohledem na skutečnost, že při 5% toleranci použitých rezistorů z řady E24 již nebude v pesimistickém případě zajištěno, že na výstupu děliče bude zaručeno napětí menší, než 1 volt, což již SW kalibrací řešit nepůjde. Praktické dopady této nedokonalosti nejsou významné, nicméně kvalitní inženýrský návrh by měl být robustní a konzervativní zejména v situaci, kdy konzervativnost neznamená zvýšené materiálové náklady. 4) Výpočet hodnoty rezistoru pro nastavení proudu optočlenem je rovněž optimistický a předpokládá, že výstupní napětí na vývodu MCU, který je napájen napětím 3,3 V +/- 10%, a který dodává proud cca 15 mA, je 3,3V. Výše uvedené nedostatky, vzhledem k obrovskému rozsahu realizované práce a vynikající celkové kvalitě provedení, nebrání hodnotit tuto práci jako výbornou. Hodnocení A/94 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
94

eVSKP id 94393