DULESOV, E. Identifikace významných spektrálních složek ve stresovém řečovém signálu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student pracoval na své semestrální práci aktivně a svědomitě. Pravidelně se účastnil konzultací a průběžně zapracovával připomínky a výsledky konzultací. Textová část obsahuje spíše drobné nedostatky. Také stylistická formulace by potřebovala více propracovat. Při grafickém zpracování je potřeba vylepšit diakritiku popisu os v grafech. Z důvodu lepši orientace v textu a výsledcích bych doporučovala rovněž upravit označení a lépe rozlišit, kdy jde o signály reprezentující stresové a kdy nestresové záznamy. Podobně při záznamu hodnot frekvencí a amplitud významných složek vypočtených pro stresové i nestresové signály (tab. 2, 3) by bylo vhodné použité zkratky vysvětlit, nebo nahradit plným popisem. Ve srovnání se semestrální prací student neuvádí podrobnější cestu vedoucí k volbě energie spektra v daném frekvenčním rozmezí jako nejvýznamnějšího statistického ukazatele v případě analýzy zvolených akustických signálů, pouze informativně sděluje, které ukazatele uvažoval. Ve shrnutí a dosažení výsledků student informuje o provedených výsledcích v numerické i grafické podobě. Zde bych doporučovala pro lepší orientaci viditelně uvést celý interval spolehlivosti do grafu spolu s legendou, o jaký vypočet jde (min, max). Práci uzavírá závěrem, kde formuluje metodické doporučení, a to i s ohledem na rozsah a počet analyzovaných souborů. Ve vlastní práci student naplnil očekávané cíle diplomové práce.
Cílem předložené diplomové práce je seznámení se s problematikou analýzy a identifikace významných spektrálních složek hlasového signálu. Diplomant měl provést výběr vhodných metod odhadu spektra, provést rešerši literatury v oblasti možnosti testování významnosti spektrálních složek, vytvořit proceduru pro identifikaci formantů a provést aplikaci na hlasových záznamech signálů ve stresové i nestresové situaci. Dosažené výsledky měl vyhodnotit, porovnat účinnost zvolených metod a stanovit prahové hodnoty pro analýzu stresového signálu vybraného formantu. Součástí práce byla také formulace doporučení pro spektrální analýzu řeči ve stresové situaci. Diplomová práce má odpovídající rozsah (58 stran), je tvořena 3 kapitolami, které obsahují vybrané metody odhadu spektra signálů, v krátkosti identifikaci významných spektrálních složek signálu a stěžejní část zabývající se aplikacemi popsaných metod odhadu spektra a způsobu identifikace významnosti pro detekci stresu v řečovém signálu. Je doplněna klíčovými slovy a abstraktem (česky a anglicky), soupisem použité literatury (12 položek), seznamem symbolů, veličin a zkratek, seznamem obrázků a tabulek. Velkou část práce tvoří přílohy (20 stran). Velmi kladně hodnotím fakt, že pro experimenty v diplomové práci byla použita výzkumná infrastruktura z projektu CZ.1.05/2.1.00/03.0072 Centrum senzorických, informačních a komunikačních systémů (SIX) operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
eVSKP id 93426