KOVÁČOVÁ, V. IZOLACE TRANSGENNÍCH ROSTLIN NICOTIANA TABACUM A SILENE VULGARIS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Vyskot,, Boris

Slečna Bc. Viera Kováčová odvedla výbornou práci a vedla si velmi samostatně. Zvládla široký okruh metod od explantátových kultur až po techniky molekulárně biologické. Podařilo se jí především vypracovat protokol pro regeneraci rostlin Silene vulgaris, modelové gynodioecické rostliny se zvýšenou tolerancí k těžkým kovům. Na modelové rostlině Nicotiana tabacum provedla transgenozu s reportérovými geny pro glukuronidázu a rezistenci vůči fosfinotricinu. Slečna Bc. Kováčová prokázala i genetický původ spontánních regenerantů, které se objevují po infekci Agrobacterium rhizogenes. Vysoce hodnotím i vlastní provedení diplomové práce. Celkově hodnotím práci slečny Kováčové jako vynikající, s velkým invenčním nábojem i velkou pečlivostí v provádění experimentů. Prof. RNDr. Boris Vyskot, DrSc. Biofyzikální ústav AV ČR

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Doškař, Jiří

Připomínky 1. V práci se vyskytuje několik drobných překlepů, které jsem vyznačil přímo v práci. 2. Věcné a terminologické nepřesnosti a chybné formulace: - str. 11: …obsahují geny, které kódují geny… - str. 15: Názvy antibiotik jsou uvedeny v angličtině (např. tetracycline, aj), práce je však sepsána ve slovenštině - str. 26 - Obr. 6.1.: je binární vektor pCBK05 skutečně primárně v kmeni A. tumefaciens? - Str. 34: místo 1% TAE má být patrně 1xTAE - Str. 43: poslední odstavec na této stránce je popis metody, nikoliv výsledek, a měl by být zařazen do části Metody. Dotazy: 1. Ke str. 12 dole: co je myšleno konstatováním, že přenos T-DNA do jednoděložných rostlin lze uskutečnit nepřímo s použitím citlivých reportérových systémů? 2. Jako kontrola transformovatelnosti resp. transgenoze u silenky byl zvolen tabák, u něhož však tyto procesy probíhají za jiných podmínek. Neuvažuje autorka o volbě jiné kontroly? 3. Může autorka uvést, jaké konkrétní využití budou mít v budoucnu připravené transgenní linie silenek?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 30102