BAĎURA, M. Od průmyslových robotů k androidům [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Předložená bakalářská práce odpovídá zadání a zároveň splňuje i požadovaný rozsah. Práce obsahuje úvodní kapitolu a dále je rozvržena do tří kapitol, které mají logickou strukturu a návaznost, a závěr. V 1.kapitole se autor věnuje historii a postupnému zavádění robotů do praktického života, kde autor postupuje v logickém sledu a soustřeďuje se na důležité mezníky v oblasti robotiky. 2.kapitola je věnována fenoménu „společenských“ humanoidních robotů a etickým otázkám, které s touto problematikou úzce souvisí. Zároveň je zmíněna i problematika přijetí nové legislativy a zákonů v rámci EU, týkajících se humanoidních robotů. Ve 3.kapitole autor vyhodnocuje svůj dotazníkový průzkum, který zkoumá postoje a názory respondentů na zavádění robotů do každodenního života člověka. Formální úprava bakalářské práce je na velmi dobré úrovni, práce obsahuje všechny formální náležitosti. Členění kapitol a podkapitol, citace v textu z tištěných a elektronických zdrojů, seznamy obrázků a tabulek se řídí normami APA Style. Vizuální stránka práce je vhodně doplněna obrázkovým materiálem k příslušné kapitole. Menším nedostatkem je úprava bibliografických údajů v sekci References při zarovnávání do bloků. Jazyková a stylistická úroveň je odpovídající a kromě drobných chyb (například str. 14: It was updated since then; str. 16: slovosled v úvodu kapitoly 2.2; str. 24 použití minulého času …114 send the answer back) lze ji hodnotit velmi dobře. Práce je napsána neutrálním stylem odpovídajícímu stylu vědeckých prací. Autor rovněž prokázal velmi dobrou znalost práce s literaturou a zdroji a kromě doporučené literatury byl schopen vyhledat a prostudovat další relevantní zdroje, ať již tištěné, nebo elektronické. Bibliografické citace jsou úplné a odpovídají citačním normám APA Style. Velmi pozitivně hodnotím osobní vklad autora, kterým je dotazníkové šetření, a samostatnou práci. V dotazníkové části je uveden způsob distribuce, časový úsek dotazníkového šetření a seznam otázek pro respondenty. Formulář dotazníku včetně jeho grafické úpravy však není uveden v příloze práce. Autor prokázal, že je schopen vytvořit relevantní otázky za účelem dotazníkového šetření, zná možnosti distribuce dotazníků a následně tyto dotazníky umí zpracovat, vyhodnotit a vyvodit z nich logické závěry. Tato dovednost má rozsáhlé praktické využití.
Bakalářská práce pokrývá dostatečným rozsahem i obsahem zadání a je velmi přehledně členěna na logicky provázané celky. Část shrnující historii používání robotů výstižně popisuje jednotlivé historické milníky ve vývoji a velmi oceňuji pečlivé vysvětlení a postihnutí základní právní problematiky a legislativy týkající se robotiky navržené Evropskou unií. Praktická část zahrnující dotazníkové šetření ohledně postoje veřejnosti ke společenským robotům však není zcela bez obsahových a formálních nedostatků. Zaprvé není jasné, na základě jakých kritérií a podle jakého klíče autor práce vybíral respondenty pro svůj výzkum, což poněkud znehodnocuje celkové výsledky výzkumu. Zadruhé, autor se spokojil s pouhým procentuálním shrnutím výsledků jednotlivých otázek výzkumu, ale při vyhodnocování odpovědí již nezohlednil věk a pohlaví respondentů, což by mohlo přinést další zajímavé informace a pohled na danou problematiku. Dále je nutné vytknout formální úpravu této části, především neustále se opakující chyba otázky na konci stránky a tabulka se souvisejícími odpověďmi a koláčovým grafem na stránce následující. Co se týče barevného znázornění odpovědí v koláčovém grafu, je silně matoucí uvádět odporující si odpovědi podobnými barvami (tmavě modrá pro „strongly agree“ a modrá pro „strongly disagree“), zatímco ostatní odpovědi vyjadřující škálu přesvědčení jsou vyjádřeny zcela jinými barvami. Bylo by mnohem přehlednější použít odstíny dvou kontrastních barev pro vyjádření míry přesvědčení respondentů na jednotlivé otázky. V přílohách bohužel také chybí samotný dotazník. Z hlediska jazykového i stylistického je práce na velmi vysoké úrovni, objevuje se jen minimum gramatických chyb a autor prokázal i vysokou schopnost práce se zdroji a citacemi, které uvádí v souladu s normami APA Style. Práci proto doporučuji k obhajobě a hodnotím ji 88 body, čili známkou B.
eVSKP id 102089