KAZIMĚRČÍKOVÁ, L. Zhotovení webové aplikace k výběru polymerních materiálů na základě mechanických vlastností pro 3D tisk [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Autorka předložené diplomové práce řešila zhotovení webové aplikace určené k výběru polymerních materiálů na základě mechanických vlastností pro 3D tisk. Práce je kromě úvodu a závěru členěna do sedmi samostatných částí. V teoretické části se autorka zabývala historií, metodami, využívanými materiály a aplikacemi 3D tištěných produktů. V další části objasnila vlastnosti polymerů a jejich základní testování z hlediska vlivu degradačního působení UV záření na změny mechanických vlastností. V experimentální části provedla časově náročné laboratorní zkoumání na poměrně početném množství zkušebních vzorků. Cílem experimentů bylo posoudit vliv UV záření na základní materiálové charakteristiky (pevnost a tvrdost) u zkoumaných vzorků materiálů. Při interpretaci poměrně zajímavých výsledků, ale autorka mohla na základě jiných vědeckých studií potvrdit nebo upřesnit dosavadní vědecké poznání v dané oblasti. Velmi kladně lze ocenit návrh webové aplikace k výběru polymerních materiálů, kterou lze plně využít v odborné praxi. Všechny požadavky kladené na zpracování diplomové práce jsou splněny. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji výsledné hodnocení A – 98 bodů.
Studentka měla za úkol se seznámit s 3D tiskovými metodami, které měla popsat v rešeršní části práce. Tato část práce je velmi zdařilá a lze pozorovat, že studentka se 3D tisku věnuje již nějakou dobu a dobře ovládá terminologii 3D tisku. Studentka velmi zdařile popisuje i aplikace využití 3D tisku v různých odvětvích a uvědomuje si limity 3D tisku. Za obzvlášť zdařilou bych hodnotil část, kde studentka popisuje vlastnosti polymerů, kde je schopna popsat různé formy degradace. V praktické části studentka vychází z přibližných norem vstřikování plastů a je schopna vybrat správné parametry, které se nejvíce dají využít pro 3D tisk. Dále studentka byla schopna zvolit a nastavit degradační procesy tak, aby byly výsledky použitelné a rozumné pro normální uživatele 3D tisku. Studentka také provedla velmi zdařile mechanické zkoušky, tak aby pochopila podstatu těchto zkoušek a byla posléze schopna tyto výsledky použít ve své webové aplikaci. Studentka díky předchozím zkouškám nabyla značné znalosti v oblasti degradace plastů a mechanických zkoušek, které byla schopna využít pro svojí webovou aplikaci. Vytvořená aplikace je zpracována velice dobře a přehledně, a když vezmeme v potaz, že taková aplikace dosud nebyla vytvořena, tak studentka odvedla hromadu dobré práce. Webová aplikace má velice přehledné prostředí a uživatel díky ní získá materiál dle svých představ a přání. Aplikace běží stabilně a není problém se v ní zorientovat. Celá práce je na velmi vysoké úrovni, a to po gramatické, ale i vizuální stránce. Práci hodnotím známkou A 96b.
eVSKP id 151571