KOLLER, K. Porovnání metod pro měření tloušťky vrstev na tvarově složitých a multivrstevnatých dílech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Wasserbauer, Jaromír

Student Kryštof Koller pracoval na své bakalářské práci téměř samostatně, spolupracoval na ní s průmyslovou společností a provedl mnoho měření. Bakalářská práce byla zaměřena s jasným praktickým cílem - vyhodnocení nejvhodnější metody pro kontrolu tlouštěk povlaků na polymerních materiálech. Tento cíl byl splněn a nejvhodnější metoda pro průmyslovou praxi nalezena. Přes drobné výhrady k formálnímu zpracování výsledků hodnotím bakalářskou práci stupněm A a doporučuji k obhajobě pro získání ademického titulu "bakalář".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Buchtík, Martin

V předložené bakalářské práci se student Kryštof Koller zabývá porovnáním metod pro měření tloušťky vrstev na tvarově složitých a multivrstevnatých dílech. Porovnání tloušťky kovových elektrolyticky deponovaných vrstev bylo provedeno pomocí rentgenové fluorescenční spektroskopie (XRF), coulometricky za řízeného proudu (CCC) a provedením metalografického výbrusu, kdy tloušťka povlaků byla měřena pomocí světelné mikroskopie (LM). Co se týče teoretické části bakalářské práce, až na některé překlepy, gramatické chyby a menší nesrovnalosti (např. str. 8 kap. 2.1.2 „snadnou nehomogenizace“, str. 13 „CrO3 3“, str. 14 neodstraněná revize, atd.) je tato část velmi dobře zpracována. Kladně hodnotím také strukturní členění teoretické části a práci s literaturou. V experimentální části jsou porovnány výsledky měření tloušťky Cu a Cu-Ni-Cr povlaků na plastových dílech metodami XRF, CCC a LM. V porovnání s teoretickou částí je experimentální část zpracována poněkud hůře. Například, v kap. 3.1 – Příprava vzorků autor popisuje přípravu a výsledný stav analyzovaných vzorků, polohové body měření tloušťky povlaků na vzorcích apod. Pro čtenáře může působit tento všechen popis někdy až poněkud zmateně a bylo by vhodné zde přiložit snímek nebo náčrt. Všechny obrázky jsou však nešťastně umístěny až v příloze a v textu na ně není nikde odkaz. Pokud se čtenář nepodívá do příloh, může se pouze domnívat, co danou problematikou autor zamýšlel. Dále, v tabulce 2 je u vzorku D uvedeno nevhodně zvolené označení vzorků 1; 2.1; 3.1…, byť by se mělo jednat o označení 1; 2; 3 atd. Kapitolu 4 – Výsledky a diskuze uvádí 2 strany tabulek následované 6 stranami grafů. Tabulky i grafy zahrnují stejná data a jedná se tedy o zdvojování výsledků. Avšak i přes tyto nepřesnosti je jako celek práce dobře zpracována a výše zmíněné nedostatky pouze málo ubírají na kvalitě této práce. Proto hodnotím bakalářskou práci Kryštofa Kollera stupněm B a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků C
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 115995