MIKLOŠ, A. Optimalizace energetické náročnosti obchodního centra [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student zpracoval diplomovou práci na téma „Optimalizace energetické náročnosti obchodního centra“, pro jejíž zpracování zvolil komerční objekt lokalizován v obci Liptovský Mikuláš na Slovensku. Úvodní část práce se zabývá popisem provedení energetického auditu a parametrů potřebných k jeho provedení, což se logicky jeví jako nutný předpoklad pro korektní řešení. Autorem sestavený energetický audit je následně uveden v příloze práce. Dále jsou uvedena rešerše technologií použitelných v dané aplikační oblasti a následně energetický potenciál uvažované oblasti. Řazení kapitol v této části je místy nelogické. Samotná návrh uvažovaného řešení logicky vyplývá z provedené detailní analýzy stávajícího stavu, přičemž autor v práci porovnává tři uvažované varianty řešení, pro které je vypočítáno ekonomické zhodnocení. Přestože vychází návratnost systému poměrně dlouhá, je návrh proveden korektně a na základě reálně očekávaných výnosů bez uvažování dotačních titulů. Za hlavní přínos autora považuji detailně zpracovaný energetický audit objektu a projektovou dokumentaci navrženého řešení, které jsou uvedeny v příloze. Student při zpracování diplomové práce pracoval samostatně, systematicky a pravidelně konzultoval postupy řešení. Samotná práce však po formální stránce nedodržuje zadanou šablonu a členění textu by mohlo být přehlednější. Práci s literaturou a dalšími zdroji hodnotím jako dostačující, přes uvedené výtky považuji práci za přínosnou a uvedené postupy řešení a výpočty mají potenciál pro další uplatnění. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 83 b. Otázka: Jaké doporučení byste měl pro provozovatele objektu ke snížení energetické náročnosti po zhodnocení jednotlivých variant?
Předložená práce studenta Adriána Mikloše s názvem „Optimalizácia energetickej náročnosti obchodného centra“ se zabývá možnostmi snížení energetické náročnosti daného objektu a integrací obnovitelných zdrojů. I přesto, že je práce logicky rozvrhnuta do jednotlivých kapitol, díky nevhodnému a nepřehlednému členění podkapitol se stává místy nepřehlednou. Autor nerespektuje zadanou šablonu a styly písma. Obrázky, tak jako přiložené dokumenty jsou z větší části v nízkém rozlišení. Autor vypracoval energetický audit budovy včetně průkazu energetické náročnosti budovy. Vybral vhodný obnovitelný zdroj pro danou lokalitu a navrhl tři výkonové varianty, které by z technického hlediska bylo možné realizovat v rámci uvedené lokality. I přesto, že celková pořizovací cena uvedených variant je mírně vyšší než je průměrná pořizovací cena obdobných zdrojů dle aktuálních ukazatelů International Renewable Energy Agency. Musím souhlasit se závěry této práce, že bez podpory z dotačních programů je návratnost investice do uvedených systémů daleko za hranicí životnosti jednotlivých komponent. V práci není uvedeno, zda jsou obdobné projekty podporovány některým z dotačních programů v SK. Na území ČR by bylo možné čerpat na takovýto projekt podporu z OPPIK. V rámci této práce byla navržena logika řízení limitace výroby. Tato limitace spočívá ve skokovém odpojování stringů FVE. Daleko výhodnější by bylo využít integrovaný způsob řízení výroby. Společnost SMA se podílí v rámci SunSpec aliance na standardizaci komunikačního protokolu pro potřeby monitoringu a řízení výroby z obnovitelných zdrojů, veškeré informace jsou volně dostupné na webových stránkách aliance. Níže uvádím nalezené nedostatky práce k případné nápravě. Strana 5 Obrázek číslo 2 je nečitelný. Strana 9 Obrázek číslo 4 je nečitelný. Strana 10 Nízká kvalita obrázku číslo 5. Strana 13 Nepřesně uvedený rozdíl mezi zeleným bonusem a přímým prodejem. Strana 14 Definice hybridního systému není zcela správná. Hlavní předností hybridních systémů je, že umožňují kombinovat energii z více zdrojů. Ne všechny hybridní systémy jsou schopny přechodu do ostrovního provozu. Strana 15 Autor uvádí, že hybridní systém se střídavou vazbou není možné provozovat bez licence na výrobu elektrické energie. Dle české legislativy lze zdroje do instalovaného výkonu 10 kW za specifikovaných podmínek bez rozdílu topologie provozovat paralelně s distribuční soustavou jako mikrozdroje bez nutnosti disponovat licencí na výrobu elektrické energie. Strana 22 Překlep v tabulce číslo 2 u ceny Li-ion baterie. Strana 36 Text kapitoly 6.7.1 nekoresponduje s předcházejícím textem. Strana 38 Obrázek číslo 27 není čitelný. Strana 40 Odpor vodiče R6 je pravděpodobně uvedený na jeden kilometr. Práce je poměrně rozsáhlá a i přesto, že nenabízí z ekonomického hlediska přijatelné řešení, hodnotím kladně technický přístup k jednotlivým variantám a jistou míru improvizace při návrhu logiky řízení. Práci hodnotím známkou B.
eVSKP id 110911