DUFEK, P. Digitální stegoanalýza [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Strnadel, Josef

S přihlédnutím k nadprůměrné, až příkladné, aktivitě studenta během řešení a dokončování činností souvisejících se zadáním i se zpracováním technické zprávy, kvalitnímu řešení vč. experimentálního zhodnocení a, v neposlední řadě, nadšení studenta pro zpracování daného tématu a činnosti nad rámec studijních povinností navrhuji ohodnotit práci studenta a její výsledek stupněm A .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Zadání považuji za středně obtížné - až na specifickou rešeršní etapu stavělo na vědomostech, dovednostech a praktických zkušenostech z předmětů běžného bakalářského studia. Za stěžejní považuji body 3 , 4 a 6 zadání - vzhledem k jejich kvalitnímu zpracování považuji zadání za splněné .
Práce s literaturou Student prokázal schopnost samostatně využívat vedoucím doporučené i vlastním úsilím nalezené informační zdroje související s řešeným tématem, mj. orientovat se v nich, čerpat z nich a vhodně využívat informace v nich obsažené k řešení daného tématu.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Dané téma začal student zpracovávat příkladně a včas , řešení průběžně konzultoval a informoval o dílčích pokrocích i dalším směřování řešení projektu. Student pracoval samostatně , na konzultace byl vždy výborně připraven .
Aktivita při dokončování Výsledek práce studenta (tj. realizační výstup a technická zpráva) mi byl předkládán ke konzultacím průběžně ; jeho konečná podoba mi byla předložena v dostatečném předstihu , umožňujícím mi připomínkovat ji před odevzdáním.
Publikační činnost, ocenění Oceňuji činnost studenta nad rámec studijních povinností , tj. studentovu účast na konferenci Excel@FIT 2024 .
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Fukač, Tomáš

Text vzniklé práce je na dobré úrovni a popisuje dostatečně návrh a implementaci. Pro snazší pochopení popisované oblasti a implementovaných metod čtenářem by mohl text obsahovat více názorných obrázků. V rámci práce dále vznikl velmi zajímavý a přínosný nástroj pro digitální stegoanalýzu. Nástroj kromě implementace tří metod (jedné navržené) umožňuje automatizovanou tvorbu rozsáhlých datasetů a testování metod. Vyhodnocování výsledků metod je však již na uživateli a není automatizované, mohou tak být vyhodnoceny chybně. Vzhledem k výhradám k textu technické zprávy a realizačnímu výstupu hodnotím práci stupněm C - dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Zadání si vyžadovalo důkladné prostudování oblasti digitální steganografie a metod digitální stegoanalýzy. Za základě získaných znalostí bylo cílem navrhnout a implementovat vlastní metodu digitální stegoanalýzy. Zadání považuji za běžně obtížné.
Rozsah splnění požadavků zadání Technická zpráva obsahuje důkladný rozbor oblasti, na základě kterého byla navržena a implementována vlastní metoda obrazové digitální stegoanalýzy. Implementovaná metoda byla následně vyhodnocena a porovnána s existujícími metodami. V závěru práce jsou diskutovány možnosti dalšího rozšiřování metody a implementovaného nástroje. Všechny body zadání proto považuji za splněné.
Rozsah technické zprávy Rozsah textu práce je přibližně 96 normostran a je doprovázen řadou názorných obrázků. Celkový rozsah tak mírně překračuje obvyklé rozmezí bakalářských prací.
Prezentační úroveň technické zprávy 78 Jednotlivé kapitoly práce na sebe logicky navazují a jejich rozsah odpovídá popisované problematice. Výjimkou jsou však kapitoly popisující existující nástroje pro digitální steganografii a stegoanalýzu, které by se hodilo zařadit až po představení metod steganografie/stegoanalýzy, protože se text na tyto metody odkazuje. Eliminovalo by se taktéž používání zkratek metod před jejich zavedením. Rozsah těchto kapitol je navíc zbytečně rozsáhlý a obsahuje až zbytečné informace. Zbytečné je taktéž naznačení dělení oblastí steganografie a stegoanalýzy pomocí obrázků místo odrážek (obr. 2.1, 3.1). Naopak pro lepší pochopení metod by popis mohl obsahovat názorný obrázek demonstrující, jak metoda pracuje. Obdobně by textový popis konfiguračních souborů mohl být doplněn o jejich příklady. Stěžejní části obrázků a grafů by měly být zvýrazněny, aby bylo jasné, co přesně text popisuje (např. v obrázku 5.2 tížené části histogramu). Příklady spuštění implementovaných nástrojů velmi splývají s okolním textem (např. konec kapitoly 5.2), je pak těžké se v nich orientovat.
Formální úprava technické zprávy 80 Text z typografického hlediska obsahuje jen občas sirotky/vdovy, nejspíše je používaná špatná mezera např. za %, odrážky používají špatné kombinace velkého/malého písmene na začátku a čárky/tečky na konci, na konci řádků se občas objevují jednoslabičné spojky. Text dále obsahuje menší množství gramatických chyb a nevhodně použitých slov a slovních obratů obratů (např. “procentní”, “jsem přesvědčen”, “vložená data jsou zřetelně viditelná”).
Práce s literaturou 73 V práci jsou použity prameny, které jsou voleny vhodně s ohledem na téma práce. Některé části textu však neobsahují označení pramenů (např. začátek kapitoly 2, 3, 2.5.1 atd.). Z textu je však zřejmé, že se jedná o převzatý text, nikoliv autorský, není však jasné, odkud byl převzat. Z textu práce taktéž není dobře patrné, zda jsou implementace metod Chi-Square a PDH převzaty, či byly znovu implementovány.
Realizační výstup 76 Hlavním realizačním výstupem je implementace navržené metody digitální stegoanalýzy. Dále byly implementovány dvě již existující metody, které byly použity pro porovnání a demonstraci přínosu navržené metody. Nad těmito implementacemi je vytvořen automatizovaný konzolový nástroj pro testování. Pro tvorbu testovacích sad byl implementován nástroj, který s využitím již existujících nástrojů automatizovaně vkládá data do obrázků. Nástrojem byl vytvořen rozsáhlý anotovaný dataset, který byl zveřejněn na veřejném portálu Kaggle. Realizační výstup je plně funkční.
Využitelnost výsledků Realizační výstup se skládá z nástroje pro generování anotovaných datasetů a nástroje pro automatizované vyhodnocování metod digitální stegoanalýzy obrazových dat. Protože v této oblasti není mnoho veřejně dostupných anotovaných datasetů, implementovaný generátor anotovaných datasetů je velmi dobře využitelný a užitečný. Nástroj pro automatizované testování pak umožňuje snadno vyhodnotit přesnost stegoanalytických metod. Hlavním realizačním výstupem jsou metody digitální stegoanalýzy. Implementovány byly dvě již existující a jedna navržená metoda. Existující metody byly znovu implementovány, z textu práce však není jasné, zda byla ověřena správnost implementace např. pomocí datasetů a výsledků z původních článků. Navržena a implementována pak byla pouze jedna metoda, která je navíc omezena pouze na detekci kratších informací vložených do obrazových dat metodou LSB. Metoda je navíc vhodná spíše pro jednoduchá obrazová data jako jsou např. ikony, kde metoda dosahuje velmi dobrých výsledků. Metoda však funguje výrazně hůře nebo nefunguje vůbec na fotografiích a šumu. Navržená metoda i přes tato omezení však kompenzuje některé nevýhody metody Chi-Square pro krátké vkládané informace. Implementovaný nástroj pro digitální stegoanalýzu poskytuje zajímavé výsledky, ale pro správné vyhodnocování a tak využitelnost nástroje je však podstatná volba metody. Pro výrazné zvýšení použitelnosti by bylo zapotřebí implementovat heuristiku, která vybere nejvhodnější z implementovaných metod, případně implementovat obecnější metodu.
Navrhovaná známka
C
Body
77

Otázky

eVSKP id 154312