ŽÍLA, J. Návrh rotoru synchronního reluktančního stroje spouštěného ze sítě pro průmyslové aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Bc. Jakub žíla přistupoval k diplomové práci zodpovědně a pracoval celou dobu pilně avšak s nižší mírou samostatnosti než jakou lze u zpracování diplomové práce očekávat. Student splnil všechny body zadání. Vypracovaná diplomová práce má rozsah 57 stran včetně příloh. Jednotlivé kapitoly jsou logicky členěny. Některé z uvedených obrázků jsou ale v nízké kvalitě. Rovněž některé grafy nejsou vhodně upraveny. Autor se také snažil práci uměle natahovat např. zbytečným popisem tvorby geometrie v Maxwell prostřednictvím Matlab. Dále autor citoval 19 zdrojů literatury, které zejména vznikly v posledních letech a to včetně zahraničních. Nepřímé citování zdrojů v rámci textu je v textu vhodně prováděno a autor tak prokázal schopnost čerpat z odborné literatury. Provedená rešerše ale mohla být důkladnější s použitím více zdrojů. Shrnutí: Autor při vypracování neprokázal dostatečnou míru samostatnosti, kterou lze očekávat u zpracování diplomové práce. Nutnost konzultovat každý dílčí odborný krok podstatně snižoval tempo práce a v konečném důsledku snížil i množství dosažených odborných výstupů. Rovněž autor nebyl schopen zpracovat všechny připomínky vedoucího práce. I přestože formálně cíle práce byly autorem splněny tak kvalita naplnění cílů je malá. Zpracování výsledků autorem je také strohé, což se projevuje v nízké budoucí využitelnosti prezentovaných výsledků. Práci hodnotím stupněm C/ dobře a práci doporučuji k obhajobě.
Předložená diplomová práce má rozsah 53 stran a je rozdělena do 7 kapitol včetně úvodu a závěru. V prvních třech kapitolách se autor věnuje úvodu, literární rešerši včetně teoretické analýzy synchronního reluktančního motoru, jeho výhod a nevýhod včetně matematického popisu pomocí rovnic. Samotný návrh začíná kapitolou 3, tento návrh je ověřen metodou konečných prvků v kapitole 4, na kterou plynule navazuje studie vlivu geometrie na vlastnosti stroje. Obecně lze práci vytknout nízkou kvalitu obrázků, které místo převzetí z literatury mohly být poměrně snadno překresleny do vyšší kvality (Obr.1.5, Obr 1.7, Obr 2.2, Obr 2.4). Zpracování grafů je nedostatečné, jelikož rozsah os neodpovídá době simulace, vznikají tak prázdná místa v průbězích. Tato prázdná místa mohla být využita k lepšímu zachycení přechodových dějů (viz Obr. 5.6). Délka práce vypadá místy uměle nastavena, přičemž kapitola č.2 by se místo 14 stran dala se stejnou teoreticky i větší vypovídající hodnotou vystihnout pomocí maximálně 5-7 stran. Autor zde uvádí části kódu, které čtenáři příliš nepomohou v pochopení problematiky. Vzhledem k tomu, že větší část kódu je převzata z jiného zdroje, tak tato část nepomůže ani případnému návrháři stroje. Kapitola č.3 je nevhodně zvolena (rozsah jen 3 strany) a mohla být začleněna do kapitoly č.4. Za neduh této práce by se dalo zvláště označit to, že autor dostatečně neporovnal původní indukční motor s verzemi motorů navržených, včetně charakteristik a parametrů. Oponent se obává, jestli by i případné porovnání mělo nějakou vypovídající hodnotu. Motory jsou sice se stejným statorem, ale jinou vzduchovou mezerou, původní motor měl vzduchovou mezeru 0,3 mm, přičemž navržený stroj má vzduchovou mezeru 0,5 mm. Rovněž vlivy geometrie na vlastnosti stroje jsou provedeny náhodně a z textu není jasná metodika změn parametrů. Vlivy jednotlivých parametrů na geometrii nejsou zpracovány ani okomentovány. Diplomová práce je i přes uvedené nedostatky v dobré kvalitě. Autor nastudoval a zpracoval jedno z obtížnějších témat. Body zadání byly splněny a práci lze doporučit k obhajobě.
eVSKP id 117562