MICHALIČKA, F. Syntéza elektronicky rekonfigurovatelných kmitočtových filtrů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Langhammer, Lukáš

Závěrečná práce se zabývá návrhem elektronicky rekonfigurovatelných filtračních struktur. Na základě zadání byla navržena tři zapojení jejichž funkčnost byla ověřena za pomocí simulací s použitím dostupných CMOS simulačních modelů. Zapojení byla následně doplněna o dodatečnou analýzu (citlivostní, parazitní, teplotní, Monte Carlo). Zadání práce bylo splněno. Student k vypracování zadání přistupoval aktivně a průběžně konzultoval dosažené výsledky. Do práce byly přidány i návrhy desek plošných spojů prvního a třetího navrženého filtru i když nebylo možné filtry zkonstruovat a podrobit experimentálnímu měření. Student bohužel ke konci poněkud nestíhal, což se částečně projevilo na výsledné kvalitě. V práci například chybí analýza stability. Také bych uvítal trochu větší samostatnost při interpretaci výsledků. Nicméně i tak se jedná o poměrně zdařilou práci. Práci hodnotím B/80 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Dvořák, Jan

Zadání diplomové práce bylo splněno. Student prostoupil do zadané problematiky a povedlo se mu navrhnout a simulovat celkem tři zapojení rekonfigurovatelných filtračních struktur. Práce je spíše na průměrné úrovni. Veškeré rovnice v práci nejsou ukončeny tečkou nebo čárkou. Rovnice 1.10 a 2.7 obsahují místo násobení tečku. V kapitole 2 jsou některé schématické značky aktivních prvků interpretovány bez uzemnění (obr. 2.1, 2.5, 2.6 atd.). Zcela v práci postrádám simulační modely těchto aktivních prvků. Student uvádí, že byly použity tranzistorové modely aktivních prvků, ale nikde není uvedeno, o jakou tranzistorovou technologii se jedná a jaké jsou její parametry. Dále u těchto aktivních prvků chybí grafy závislosti hodnoty proudového zesílení nebo transkonduktance na hodnotě biasovacího proudu. Označení proudů a napětí jednotlivých vstupních/výstupních terminálů aktivních prvků by měly být kurzívou stejně tak i označení některých parametrů v samotném textu práce. Na základě získaných výsledků lze konstatovat, že jednotlivé obvody byly správně navrženy. Postrádám zde však hlubší zhodnocení dosažených výsledků. V případě změny činitele jakosti nebo mezního kmitočtu zcela chybí srovnání získaných hodnot těchto parametrů. Za velice přínosné považuji dodatečné analýzy typu citlivostní, teplotní či parazitní analýza ale i analýza typu Monte Carlo. Bohužel dosažené výsledky nejsou v textu příliš diskutovány. Student se v případě testování jednotlivých řešení mohl zaměřit i na vliv postupného ladění zesílení B nebo A. A tím sledovat chování vybrané filtrační funkce pro kritické hodnoty těchto parametrů. V kap. 3.2.2 jsou v textu uvedeny vstupní/výstupní parametry prvku MOTA, který ve schématu není viditelně použitý. V případě výsledků simulací jednotlivých obvodů pracujících v proudovém módu je svislá osa grafů označena značkou pro napěťový přenos. Popisky os grafů v případě analýzy Monte Carlo jsou velmi špatně čitelné. V kap. 3.3 je uveden návrh filtru z pomocí topologie IFLF, tato zkratka není nikde vysvětlena stejně tak neni nikde v teoretické části uveden její popis. Dále je zde uveden graf signálových toků použitý pro návrh, ale u ostatních zapojení již uveden není. Uvedený návrh filtru č. 1 v programu EAGLE by mohl být optimalizován a to tak, že by bylo možné použít pouze dva čipy typu UCC namísto čtyř. Tyto čipy ve svém pozdře obsahují i konveyor druhe generace. Proto by jeden takový čip bohatě postačil na realizaci dvou prvků OTA a tím by se výrazně zjednodušilo celé realizované obvodové řešení filtru č. 1. I přes uvedené nedostatky hodnotím tuto práci D/65 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 126000