ČERNOHORSKÁ, L. Detekce optického disku v retinálních video-sekvencích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Studentka Lucie Černohorská se ve své bakalářské práci věnovala problematice detekce optického disku. Vypracovaná literární rešerše na téma automatické detekce optického disku ve snímcích z fundus kamery je podložena velkým množstvím literárních zdrojů. Získané poznatky studentka využila při implementaci vlastního algoritmu pracujícího na principu Houghovy transformace. Své výsledky detekce optického disku následně srovnala s poskytnutými referenčními daty a vyhodnotila úspěšnost algoritmu. Práce je formálně na dobré úrovni, avšak místy obsahuje chyby v interpunkci, kdy dochází ke změnám smyslu vět. Mám výtku i ke kvalitě některých obrázků a zvláště u blokového diagramu bych uvítala vektorovou grafiku. Po věcné stránce jsou některé kapitoly vypracovány stručně a proto chybí některé informace ve vyhodnocování, např. výpočet či interpretace grafu pohybu OD, apod. Algoritmus výpočtu a programové prostředí GUI byly implementovány v programu Matlab 2016b. Navržený algoritmus zpracovává jednotlivé snímky retinální sekvence zvlášť a vzhledem k množství dat je algoritmus výpočetně náročný, proto bych očekávala alespoň návrh optimalizace algoritmu v užití pro videosekvence. Algoritmus poskytuje poměrně dobré výsledky lokalizace optického disku, některé znázorněné detekce jsou použity přímo v práci, ostatní na přiloženém CD. Nad rámec práce studentka vypracovala i část týkající se anatomie a patologií sítnice a celou práci podložila množstvím zdrojů v počtu 42. Předloženou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 80 body (B).
Předložená bakalářská práce se zabývá tématem zpracování snímků sítnice za účelem segmentace optického disku. V první části práce se studentka věnuje obecnému popisu zařízení používaných pro snímání sítnice a podrobněji zmiňuje experimentální oftalmoskop, který byl využit pro získání zpracovávaných dat. Jako metoda pro detekci středu a segmentaci hranic optického disku byla vybrána Houghova transformace. Popis navrženého algoritmu bych očekával podrobnější. Studentka například zmiňuje použití Cannyho detektoru. Teoretický popis však v práci není uveden. Postrádám rovněž bližší vysvětlení a diskusi k volbě hodnot parametrů u gamma korekce a u Gaussova filtru. V rámci vyhodnocení navrženého algoritmu by bylo vhodné přidat výpočet sensitivity a specificity a určit celkovou přesnost metody. Tvar optického disku ve skutečnosti nepředstavuje kružnici. Navržená metoda však předpokládá, že se o kružnici jedná. To dle mého názoru značně snižuje celkovou přesnost metody. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. Práce obsahuje překlepy a místy nepřesné formulace. Výtku mám dále ke kvalitě obrázků, která je v některých případech dost nízká. Závěrem však konstatuji, že zadání práce považuji za splněné. Bakalářská práce, i přes zmíněné výtky, budí dojem, že si studentka potřebnou problematiku nastudovala a získané znalosti uplatnila při vytvoření požadovaného technického díla. Hodnocení: C/70 b.
eVSKP id 110492