CHVALOVÁ, A. Měřicí systém pro terénní zkoušky souladu fotovoltaických elektráren [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Studentka Aneta Chvalová v rámci své práce navrhla a sestavila měřicí kufr pro terénní zkoušky výrobních modulů kategorií A2, B1, B2. V práci se nejprve zaměřuje na rozbor technických specifikací distributorů u požadavků kladených na výrobny, které lze ověřit terénním měřením. Dále se zaměřuje na samotnou tvorbu schématu zapojení a popisuje realizaci měřicího kufru. V poslední části studentka popisuje příklad připojení měřicího kufru s využitím vzorového zapojení rozvaděče AXY společnosti EG.D a manuál konfigurace využitého měřicího přístroje. Studentka se v průběhu práce aktivně zajímala o problematiku a využívala konzultací. Během zpracování se rovněž vypořádala se změnou konceptu měřicího boxu a také s novou zkušeností tvorby schématu zapojení a dokumentace pro výrobu součástí. Při samotné realizaci dodržovala zásady bezpečnosti práce a měřicí kufr byl bezchybně sestaven s dobrým přístupem pro případnou údržbu nebo úpravu. Po formální stránce lze vytknout jen občasnou nesprávnou terminologii. Práci hodnotím jako výbornou a doporučuji ji k obhajobě s 99 b a hodnocením A.
Bakalářská práce studentky Anety Chvalové se zabývá problematikou terénních zkoušek ověřování souladu a praktickým návrhem vhodného měřícího zařízení. Práce se v rešeršní části zabývá legislativními a technickými požadavky na výrobní moduly především z pohledu požadavků na komunikaci, řízení a předávání informací. Pozitivně hodnotím srovnání požadavků mezi dvěma největšími distribučními společnostmi v ČR. Na základě požadavků u kterých je nutnost fyzického ověření v terénu je navržen mobilní systém, který umožní měření požadovaných veličin a značně usnadní praktické provádění zkoušek. Systém disponuje jasně popsaným rozhraním, které eliminuje chybu zapojení, integruje i ochranné prvky (pojistky, varistory) a disponuje i dodatečnými funkcemi - tlačítko pro aktivaci časové značky v záznamu, tlačítko pro aktivaci povelů. Navržené řešení prokazuje komplexní schopnosti studentky, návrh systému je velmi dobře popsán, včetně vizualizací a 3D modelů, následně vypracovaná technická dokumentace a realizace systému svědčí o svědomitém přístupu k praktické části práce. Využitelnost zařízení byla navíc doložena praktickým ověřením v terénu. Pozitivně hodnotím i vypracované návody pro nastavení a obsluhu SW k analyzátoru Artiq. Po formální stránce je práce v pořádku a splňuje všechny body zadání, lze vytknout občasnou nesprávnou terminologii (např. nulový vodič v síti TN-C). Práci doporučuji k obhajobě, považuji ji za výbornou a hodnotim 98b.
eVSKP id 159535