CHMELÍK, O. Efektivní druhotné využití baterií z automobilového průmyslu v energetice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Hanus, Jan

Diplomová práce zpracovaná Bc. Ondřejem Chmelíkem pojednává o aktuálním tématu využití druhotných baterií v energetice, která čelí výzvám v podobě maximální implementace obnovitelných zdrojů energie. Student v úvodu práce jasně definuje problematiku, předkládá argumenty pro posouzení druhotného využití baterií z elektromobility v energetice a konstatuje omezenou přítomnost platné legislativy v této oblasti. Na úvodní část navazuje velmi rozsáhlá a podrobná rešerše problematiky zahrnující historický a předpokládaný budoucí vývoj odvětví elektromobility a energetiky. Student v praktické části popisuje modelový scénář pro návrh konkrétního bateriového úložiště. V návrhové části student dochází k nutnosti variantního návrhu s logickým odůvodněním a pro tyto varianty dále zpracovává technicko-ekonomické posouzení. Návrhová část kapacity a provozu bateriového úložiště obsahuje řadu významných aspektů a předpokladů a výsledný návrh je tak komplexní a reprodukovatelný pro další aplikace. Jako průměrnou však hodnotím schopnost interpretace vlastních postupů a zdůvodnění jednotlivých kroků návrhu. V části ekonomického vyhodnocení kvituji realistické konstatování nepříznivé ekonomiky provozu, postrádám však doplnění citlivosti a nalezení zlomového bodu vstupních dat pro dosažení ekonomické návratnosti. Výsledná práce splňuje body zadání a poskytuje komplexní informace o problematice. Vzhledem ke všem aspektům při vypracování diplomové práce ji hodnotím známkou „C“ a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Brummer, Vladimír

Předkládaná diplomová práce je zaměřena na oblast druhotného využití baterií automobilového průmyslu formou tvorby bateriových úložišť. Jedná se o kombinaci rešeršního přehledu a praktické části obsahující fiktivní případovou studii. Předložená práce je vcelku rozsáhlá a v plném znění dosahuje 101 stran. V přehledové části je poskytnut krátký vhled do legislativy EU týkající se bateriových úložišť a dále jsou rozčleněny jednotlivé baterie podle typy a složení. Jsou zde také uvedeny metody testování stavu baterií a možnosti druhotného využití vysloužilých baterií používaných pro elektromobilitu. V praktické části je provedena případová studie uvažující různé scénáře pro fiktivní firmu, která se rozhodla začlenit elektromobilitu včetně začlenění fotovoltaické elektrárny (FVE) a bateriového úložiště do svého provozu. Jsou porovnávány a hodnoceny různé fiktivní varianty zejména z ekonomického hlediska a pohledu návratnosti. Pro vypracovávání závěrečné práce bylo citovaných 68 zdrojů různé odborné kvality. Na několika místech dochází k převzetí informací autorem z jiných zdrojů a tyto zdroje informací nejsou pravděpodobně opomenutím autora citované (např. str. 18 a 46). Kvalitu a přínosnost přehledové části práce sráží nejasnosti, nevhodné formulace a neodborné vyjadřování. Nesrovnalosti a laxní přístup ve výběru a zhodnocení pramenů informací citelně sráží kredibilitu poskytnuté rešeršní části. Nešťastná je volba pouze fiktivní případové studie v praktické části. Mnoho zejména větších firem by určitě rádo prozkoumalo své možnosti optimálního využití a propojení FVE, bateriového systému formou závěrečné práce. Provedení případové studie ve fiktivní rovině je nepraktické a nepřináší dostatek zajímavých a nových zjištění. Taky bych zde čekal větší zaměření na optimalizaci kombinace technického řešení, než na návratnost bateriového systému. Zavedení bateriového úložiště umožňuje např. snížení příkonu rezervovaného u distributora, tj. utlumení píků ve spotřebě el. energie a také prevenci drobných výpadků a tím i úsporu nákladů, což v práci není diskutováno, ani s tím není uvažováno ve výpočtové části. Shrnutím předložená práce je obsáhlá, ale kvalita vypracování je podprůměrná. Práce se snaží naplnit body zadání, nicméně některé jsou plněny nevhodným způsobem nebo v příliš obecné rovině. Přínosnost práce je celkově spíše nižší v přehledové části i v části praktické. Předložená práce nicméně navzdory nižší úrovni vypracování splňuje požadavky kladené na vysokoškolské kvalifikační práce, proto ji doporučuji k obhajobě a dále nechávám prostor na posouzení její kvality zkušební komisí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací E
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 162511