FRÁTRIK, T. Detekce DoS a DDoS útoků v IPv6 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student zpracoval bakalářskou práci na téma „Detekce DoS a DDoS útoků v IPv6“. Práce má 74 stran a je rozdělena do pěti kapitol, přičemž druhá kapitola se zabývá popisem síťové vrstvy, a tedy i protokoly IPv4, IPv6 a jejím porovnáním. Další kapitola se zabývá popisem transportní vrstvy a protokolů TCP a UDP. Následují kapitoly popisující útoky DoS a DDoS a firewall. Poslední kapitolou je praktická část, ve které se student zaměřuje převážně na detekci vybraných útoků (ICMPv6, SMURF, TCP-SYN a UDP flood) pomocí vytvořených pravidel pro systémy IDS/IPS (Suricata, Snort). Student pravidelně konzultoval, avšak většina připomínek nebyla zapracována anebo až ke konci semestru. Práce obsahuje velké množství překlepů, gramatických a typografických chyb. Některé zkratky jsou nesprávně rozepsány, student v práci „navrhuje“ útoky, práce obsahuje prázdná místa, některé podkapitoly na sebe nenavazují atp. Literatura obsahuje celkem 39 zdrojů převážně webového charakteru. I přes výše zmíněné nedostatky považuji zadání práce za splněné a doporučuji práci k obhajobě s hodnocením D, 60 bodů.
Zadání považuji za splněné, byly navrhnuty a implementovány detekční metody pro simulaci útoků (D)Dos se zahrnutím IPv4/IPv6. Společně s provedenými experimentálními testy byly navrhnuty i detekční metody. Prezentační a formální stránka práce je spíše na podprůměrné úrovni, obsahuje vcelku větší počet chyb jako např. přesah bloku textu, různý formát citací, nedodržení zarovnání textu, odstavce o jedné větě, nepřesně zarovnané obrázky, chybějící vysvětlení zkratek, gramatické chyby, překlepy a další. Citační zdroje (celkem 39) jsou z velké části formou webových stránek, v rámci bakalářské práce, resp. popisu problematiky i návrhu vlastních detekčních či simulačních metod bych očekával zahrnutí mnohem více odborné literatury, na které by student práci založil. V teoretické části chybí srovnání metod, hlubší odůvodnění výběru či obhájení vůči ostatním simulačním i detekčním metodám. Toto srovnání bych následně uvítal i v rámci praktické části resp. následného kritického zhodnocení výsledků vůči aktuálně známým metodám a již provedeným experimentům odborné komunity ať už vědecké či vysokoškolské. Využitelnost výsledků je patrná z výsledků experimentů, s výše uvedenými výhradami. Celkově hodnotím práci jako spíše průměrnou, díky uvedeným nedostatkům. Hodnotím tedy známkou D/64.
eVSKP id 133516