NOHEL, D. Návrh experimentu pro výzkum vlivu mechanických vibrací a elektrického proudu při procesu pájení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Otáhal, Alexandr

Student mel za úkol navrhnout a realizovat experiment zahrnující zařízení pro mechanické vibrace a pájecí zařízení s možností připojení elektrického proudu procházejícího vytvářeným pájeným spojem. Pro tyto účely navrhl a vytvořil topné těleso pro pájení přetavením vedením, pomocí kterého následně vytvořil vzorky pájených spojů na SMD nulových rezistorech 2612. Tyto vzorky byly vytvořeny bez proudu a mechanických vibrací, jen s proudem, jen s vibracemi a s vibracemi i proudem působícími zárověň během procesu pájení. Vytvořené pájené spoje podrobil testům mechanické pevnosti ve střihu a provedl optickou inspekci vnitřní struktury po provedení metalografických výbrusů. Výsledky především z testů mechanické pevnosti jsou velmi přínosné a napomohou i s vnitřní strukturou dalšímu studium ovlivňování pájeného spoje mechanickými vibracemi a elektrickým proudem. Student odvedl velké množství kvalitní práce, pracoval po celý semestr samostatně a pravidělně dle potřeby problematiku konzultoval. Závěrečná práce je na výborné úrovni s odpovídajícím množstvím relevantních zdrojů, kde jen volba některých zdrojů mohla být vhodnější. Cíle práce byly splněny v plném rozsahu. Doporučuji práci k obhajobě a hodnotím 99 body (A).

Navrhovaná známka
A
Body
99

Posudek oponenta

Jankovský, Jaroslav

Předložená práce je velmi pěkně a přehledně zpracovaná. Minimum překlepů nijak nekomplikuje čitelnost a přehlednost práce. Pouze na straně 23 jsem postrádal explicitní vyjádření co je "kladný" a "záporný" proud - i když to lze z obrázku vysledovat, bylo by to vhodnější vyjádřit polopaticky. V popisu technologie výroby topení mi chybí údaj o typu použité tlustovrstvé pasty a materiálu substrátu. Na straně 40 je měřena rezonanční frekvence převodníku přidaným akcelerometrem, ale samo měření již probíhá bez něho. Neovlivní to rezonanční frekvenci při experimentu? Nebylo by vhodné buď na jeho místo umístit ekvivalentní závaží nebo rezonanci zjišťovat jiným způsobem (např. z elektrických parametrů převodníku)? V grafické části jsou shrnuty dosažené výsledky a celá práce je graficky vyvedena velmi vzhledně. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji: A tj 94 bodů

Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 160219