JANÍČKOVÁ, A. NOVÉ NA STARÉ – Brno, nároží Bratislavská - Stará [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Makovský, Zdeněk

Na bakalářské práci s názvem NOVÉ NA STARÉ , kterou vypracovala studentka Aneta Janíčková, lze hodnotit kladně vysoký stupeň samostatnosti. Připomínky vedoucího práce ke konceptu navrhovaného objektu, problematika dispozic a konstrukcí byly řešeny při pravidelných konzultacích. Konzultace a spolupráce s odborníky a specialisty v oboru svědčí o pochopení funkce architekta jako autora koncepce návrhu a zároveň člena širšího kolektivu Autorka v průběhu práce zpřesňovala vlastní architektonickou představu koncepčního řešení zadaného úkolu a vycházela z urbanistického a architektonického kontextu místa a z požadavků na dispoziční i funkční řešení navrhovaného objektu. Výrazný osobnostní rys studentky se projevuje v důsledném hledání varianty řešení, které by vyhovovalo kontextu místa i autorčině představě o konceptu objektu. Urbanistický i architektonický návrh splňuje předmět zadání bakalářské práce, kterým byl požadavek na zastavění pozemku na nároží ulic Bratislavská a Stará. Navržený objekt splňují požadavky na polyfunkční městský dům s převažující funkcí bydlení, doplněný o další funkce a plochy potřebné v kontextu lokality . Součástí návrhu je i vyřešení nově vymezeného veřejného prostoru a napojení na stávající objekty. . Cílem autorčina konceptu je životaschopná městská zástavba a takové funkční využití, které zhodnocuje a rozvíjí charakter zadaného místa s důrazem na využití potenciálu umístění veřejného prostoru. Konceptem celého návrhu bylo dotvoření nároží v souvislosti s okolní zástavbou. První logickou úvahou bylo dostavět nároží a uzavřít tak blok. Takové řešení se ovšem uzavírá do sebe a neotevírá se lidem. Jelikož se parcela nachází v blízkosti samotného centra města s dobrou dostupností, nabízí se řešení parteru s obchodními plochami. Díky prolomení zástavby do vnitrobloku, tak vzniká větší plocha pro obchodní parter, která nabízí vysoký stupeň variability. Návrh vychází z co nejlepšího možného oslunění parcely, proto jsou objekty natočeny dle světových stran, čímž získaly na dynamičnosti. Při návrhu byla kladena snaha o co největší možnost využití plochy parcely, výsledná zastavěnost je ze 70% dané plochy Architektonický výraz objektu vychází z konstrukčního řešení a v plné míře zohledňuje konstrukční detaily fasády. Není formálně dramatický spíše inklinuje k minimalistickým snahám současné architektury. Svými proporcemi, velikostí i měřítkem odpovídá objekt kontextu místa i řešené situaci. . Dispoziční i konstrukční řešení vyhovuje platným normám. Kladně lze hodnotit grafické řešení předloženého projektu Bakalářská práce splňuje rozsahem.grafických příloh požadavky na dokumentaci zadaného tématu i požadavky kladené na bakalářský titul.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 90 Na bakalářské práci s názvem NOVÉ NA STARÉ , kterou vypracovala studentka Aneta Janíčková, lze hodnotit kladně vysoký stupeň samostatnosti.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Guzdek, Adam

Celkový dojem objektu je ve své koncepci tvarové i dispoziční velice přívětivý. Práce dokládá schopnost autorky uplatnit se v profesi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Autorka velmi přesvědčivě přistoupila k návrhu nové urbanistické struktury náročné nárožní polohy v centru Brna. Nasměrování jednotlivých ploch navržených domů umožňuje dobré oslunění. Dynamicky tvarované hmoty členěné na nižší objekt a vyšší křídla objektu v pozadí vytváří veřejné prostranství nádvoří. Zvláště pak oceňuji zachování uliční čáry.
Architektonické řešení A Architektonické řešení je zcela soudobé a čisté. Autorka použila jednotného modulu pro skládání okenních výplní a proporcemi navazuje na sousední objekty z 19. století. Nižší nárožní objekt umožňuje proslunění komerčního parteru a nádvoří. Fasáda z lícových bílých cihel koresponduje s jednoduchým ztvárněním autorčina záměru.
Provozní řešení B Zajímavé řešení uspořádání dvou ramp podzemního parkování umožňuje zajistit dostatečné množství parkovacích stání. V parteru schází návrh rozmístění mobiliáře, zvláště pak není vůbec řešena část volného venkovního prostoru před boulder barem. Ordinace lékařů, z nichž jedna je v nárožní poloze, je osvětlena nerovnoměrným množstvím okenních ploch (plošně menší ordinace má 3x více okenních ploch než větší, což je dáno formálně důležitějším vzhledem fasády než k samotné funkci). V předložené dokumentaci není vyřešen provoz nad vstupní části do boulder baru, kdy může být v kolizi zachování soukromí dvou bytů východního křídla. Dispoziční řešení bytového domu k ulici Stará by nemělo opomenout možnost prosvětlení tmavé přístupové chodby k jednotlivým bytům alespoň skrz komunikační jádro. Vzhledem k běžně velkým bytům (2+kk – 3+1) je světlá výška v bytech 3200 mm neekonomická.
Technicko konstrukční řešení B Zvolené konstrukční řešení odpovídá potřebám tvaru a provozu v objektu. V konstrukčním detailu jsou okna nakreslena jako otvíravá do exteriéru. U detailu pohledu fasády neodpovídá řešení rámů okenních ploch v parteru s předloženým konstrukčním detailem.
Formální úroveň A Předložená dokumentace je na kvalitní úrovni a svědčí o zájmu autorky dobře prezentovat svou práci. Ve výkresu střechy schází návaznost na sousední objekty, stejně tak by bylo vhodné s větší pečlivosti přemýšlet nad zakreslením tloušťky stropní konstrukce v garáži nad veřejným venkovním prostorem – skladba střechy – pochůzí dlažba
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 72967