VADJÁK, Š. Pomůcky pro vertikalizaci pacienta [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Kolářová, Jana

Student Šimon Vadják vypracovat bakalářskou práci na téma Pomůcky pro vertikalizaci. Během práce se aktivně zajímal o problematiku vertikalizace, navštívil rehabilitační pracoviště, aby se seznámil z běžnou praxí a dokázal si udělat představu o celé problematice. Seznámil se podrobně s dynamickým vertikalizátorem, který se v praxi používá a také se seznámil s prototypem nového vertikalizátoru za účelem jejich porovnání. V další části práce se student zaměřil na hodnocení kardiovaskulárního systému během vertikalizace sledované osoby. K tomuto účelu navrhnul a realizoval programovou aplikaci v prostředí Matlab. Aplikace je funkční a jednotlivé části aplikace byly konzultovány s MUDr. Zuzanou Novákovou z LF MU v Brně. K práci student přistupoval zodpovědně a se zájmem. Práci hodnotím velmi dobře.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Filipenská, Marina

Student se ve své práci zabýval studiem parametrů vybraných vertikalizačních pomůcek a vlivu vertikalizace na krevní tlak pacienta. V teoretické části jsou popsány základní principy motoriky těla, vliv změn polohy těla na funkce orgánů, parametry vybraných vertikalizačních pomůcek a základní parametry kardiovaskulárního sytému. Zde se objevují chybné formulace jako např. "korový mozek", "potencionální energie". V praktické části je pak uvedeno porovnání technických parametrů dvou dynamických vertikalizátorů, provedena série měření krevního tlaku vozíčkářů v závislosti na poloze těla, použitých pomůckách a technice dýchání. Zde postrádám popis parametrů použitého vertikalizátoru (především úhlu náklonu, statistický nebo dynamický mód), které by mohly ovlivnit výsledky měření. Tyto informace jsou podstatné pro správnou interpretaci výsledků: např. kolísání hodnot tlaku může být vysvětleno změnami polohy pacienta při měření v dynamickém módu. Postrádám rovněž podrobnější popis zdravotního stavu měřených osob (např. jestli netrpí onemocněním kardiovaskulárního systému, což by také mohlo ovlivnit výsledky). Z kapitol 8.1.1 a 8.1.2 není zcela jasné z jak dlouhého úseku signálu byly vypočteny průměrné hodnoty tlaků. Jsou-li to hodnoty odvozené z 5-ti minutového záznamu, bylo by vhodnější sledovat změny tlaků v každé minutě. Po formální stránce je práce na dobré úrovni s některými nedostatky (např. chaotické uspořádání položek v seznamu literatury, chybějící odkazy na některé obrázky a položky ze seznamu literatury, místy zbytečné nečíslované kapitoly v obsahu v důsledku chybného formátování). Zadání práce je splněno jen částečně. Dá se ovšem předpokládat, že příčinou tomu byly problémy na straně pracoviště, které zajišťovalo lékařskou experimentální část nikoliv nezodpovědný přístup studenta. Práce byla proto rozšířena o zkoumání vlivu použití kompresních pomůcek a řízení dýchání v průběhu vertikalizace na hodnoty krevního tlaku pacientů. Z práce je vidět svědomitý přistup studenta. Hodnotím práci stupněm C/78b.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 51759