SKOUPILOVÁ, A. Rozpoznávání podobnosti otisků prstu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Studentka Alena Skoupilová vypracovala diplomovou práci na téma 'Rozpoznání podobnosti otisku prstů'. Tuto problematiku nastudovala a vypracovala literární rešerši v této oblasti. Dále pak vytvořila algoritmus pro předzpracování otisku prstů, detekci markantů a jejich vyhodnocení. Tento algoritmus otestovala na vybrané databázi FVC 2000 a pro usnadnění práce s algoritmem vytvořila grafické uživatelské rozhraní. Zadání práce tedy považuji za splněné. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. Od úvodu po závěr má práce 44 stran a obsahuje 17 zdrojů české i zahraniční literatury. Největší vadou na kráse je chybné číslování stránek, nižší kvalita některých obrázků a občasné překlepy. Po odborné stránce se kvalita různí v průběhu práce. Za celkem zdařilou považuji část o předzpracování otisku a extrakci markantů. Je zde využito kvalitních metod v oblasti zpracování otisku prstu jako třeba gáborova filtrace, či nalezení lokální orientace papilárních linií. Naproti tomu metodika vyhodnocení podobnosti, která by v daném tématu měla být klíčová, je naopak silně zjednodušená, skoro až banální. Není tedy divu, že i následné testování algoritmu nedosahuje dobrých výsledků. Také zde chybí případné porovnání s jinými autory. Studentka během letního semestru pravidelně konzultovala a během těchto konzultací prokázala pochopení dané problematiky. Nedostatky v této práci si tedy vysvětluji hlavně nedostatkem času, který vznikl překonáváním některých problémů v implementaci metod v první části práce a také problémů souvisejících se současnou globální epidemií. Proto i přes všechny uvedené nedostatky tedy doporučuji práci obhajobě a hodnotím jí stupněm D/60 bodů.
Studentka nastudovala a v práci popsala problematiku snímání, zpracování a následné identifikace otisku prstu. V práci představila použitou testovací databázi a vlastní algoritmus založený na předzpracování dat a extrakci vhodných příznaků. Navržený algoritmus otestovala a opatřila vhodným grafickým rozhraním. Zadání diplomové práce je tak bezezbytku splněno. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. Od úvodu po závěr má práce průměrných 40 stran, z čehož je 15 stran věnováno praktické části. Text práce je konzistentní a obrázky mají dostatečnou kvalitu. Vytknout musím zejména chybu v číslování stran, kdy po straně č. 4 následuje strana č. 2, dále nesourodné odsazování prvních odstavců za nadpisem (např. kapitola č. 4) a některé vzorce jsou zbytečně vloženy jako obrázek. Práce obsahuje podprůměrných 17 zdrojů literatury. Po odborné stránce je práce na průměrné, až podprůměrné úrovni. Teoretické části práce musím vytknout zejména příliš obecně pojatý abstrakt, zbytečnou příliš obecnou kapitolu č. 2 a v kapitole č. 5 chybí jasné odkazy na popisované metody. Praktické části práce vytýkám testování na malém vzorku dat, chybějící vyčíslení hodnot false acceptance rate (FAR) a false rejection rate (FRR) a srovnání výsledků se zahraničními autory. Kapitoly Vyhodnocení výsledků a Závěr mají dohromady pouhé 3 strany. Poslední připomínkou je zmínka v kapitole Závěr, kde studentka uvádí, že přidáním jednoduchého příznaku by šlo nepříliš valné výsledky algoritmu výrazně vylepšit. Nabízí se tedy otázka, proč jej studentka nepřidala. I přes významné výhrady považuji zadání práce za splněné a práci hodnotím stupněm dostatečně/E.
eVSKP id 126857