SMITAL, P. Analýza obrazu pro korekci elektronových mikroskopů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Kolář, Radim

Diplomant pracoval na tématu svojí diplomové práce ve firmě Delong Instruments, odkud také toto téma vzešlo. Konzultací tedy využíval v menší míře, což však neovlivnilo kvalitu výsledné diplomové práce. Oceňuji u něj především schopnost nastudovat zadané téma a s případnou modifikací realizovat algoritmy na reálném přístroji. Podle výsledků jeho práce lze soudit, že pracoval tvůrčím způsobem s mimořádným úsilím. Drobné formální nedostatky jeho práce pak vyvažuje kvalita jeho vytvořeného inženýrského díla. Diplomant prokázal tak svoje inženýrské schopnosti. Je vhodné podotknout, že student pracoval na tematicky podobném zadání v rámci svojí bakalářské práce. Na ni však navázal a řádně ji v předloženém textu cituje. Práce byla dokončena v požadovaném termínu a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury C 7/10
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Schwarz, Daniel

Předložená práce zpracovává problematiku automatických korekcí rastrovacího a transmisního elektronického mikroskopu. Autor v práci popisuje oba zmíněné typy elektronových mikroskopů a dále se zabývá korekčními procedurami. Součástí práce je poměrně rozsáhlá softwarová aplikace napsaná v jazyce C#, která umožňuje popsané korekční metody vyzkoušet v praxi na testovacích i na reálných obrazech z elektronové mikroskopie. Autor vynaložil jistě velké úsilí zejména při řešení praktické části diplomové práce, přičemž se účastnil vývoje ve společnosti Delong Instruments a.s. Vybrané korekční metody byly v této firmě za účasti autora implementovány do reálného mikroskopu, autor sám uvádí, že pracoval v týmu. Práci doporučuji k obhajobě zejména pro její velmi kvalitní praktickou část, ve které autor zcela prokázal své inženýrské schopnosti. K samotné diplomové práci mám však řadu připomínek. Nedomnívám se, že šest literárních pramenů dostatečně pokrývá rozsah diplomové práce. Z těchto šesti pramenů je navíc jeden autorovou bakalářskou prací. Oblasti elektronové mikroskopie se věnuje řada odborných časopisů (např. Journal of Electron Microscopy od Oxford University Press dále Physical Review Letters a mnoho dalších). Prameny, ze kterých autor čerpal, považuji v této oblasti za značně zastaralé. S touto výtkou souvisí také připomínka ke struktuře diplomové práce, kde postrádám solidně zpracovaný teoretický úvod do problematiky s citacemi recentní odborné literatury tak, aby bylo zřejmé, že praktická část neřeší něco, co již bylo dávno vyřešeno a třeba i lépe. V jednotlivých kapitolách předložené práce se tak prolínají praktické aspekty práce s teoretickými poznatky a těžko se rozlišuje, co jsou znalosti převzaté (a odkud) a co jsou vlastní nápady a myšlenky. Formální stránka práce je také postižena řadou neduhů: a) jsou chybně provázány obrázky a tabulky s textem (autor si nezkontroloval výsledný export do PDF); b) text se špatně čte, neboť autor zcela ignoruje formátování názvů proměnných, indexů apod. c) v textu se vyskytuje řada velmi vágních formulací, např. „katoda žhavená na něco přes 1000 K.“; d) v obrázcích často chybí popis os a přesné uvedení, jaké veličiny jsou kódovány šedotónními úrovněmi, viz např. obr 10, 11, 15, 16.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce D 30/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Formální zpracování práce E 5/10
Navrhovaná známka
C
Body
71

Otázky

eVSKP id 34228