ŠVEHLA, Ľ. Framework pro generování provozu v IoT sítích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Polák, Ladislav

Předložená diplomová práce Ľubomíra Švehly si klade za cíl připravit návrh a implementovat framework pro příjem a odesílání dat v IoT (Bluetooth Low Energy, Z-Wave a IQRF) sítích. Téma řadím mezi mírně náročnější vzhledem k nutnosti analýzy chování protokolů s neveřejnou specifikací. V první části práce se student věnuje popisu vybraných IoT protokolů se zaměřením na principy komunikace a možnosti zabezpečení (testování zabezpečení protokolů je hlavní motivací pro vznik frameworku). Druhá část práce popisuje výběr vhodného hardwarového zařízení využitelného pro navrhovaný systém. Tímto zařízením je HackRF One, jehož popisu se věnuje zbytek této části. Návrh API je logicky popsán včetně demonstrace použití funkcí v obecných případech užití. Vzhledem ke zmíněné návaznosti na využití nástroje v rámci projektu SioT, se zde nabízí otázka, zda tyto obecné případy užití skutečně odpovídají reálnému použití a jak dalece bylo programové rozhraní konzultováno s řešiteli projektu. Implementace má převážně integrační charakter, kdy student propojil a mírně upravil existující nástroje do unifikovaného celku, který obalil jednotným programovým rozhraním. Vzhledem k rozsahu takové práce mi přijde, že minimálně některé ze zmiňovaných „budoucích optimalizací“ (nebo spíše oprav) mohla být provedena již v rámci samotné práce. Podobně je potřeba také doplnit chybějící komentáře API funkcí a struktur nebo formátování zdrojových souborů. Přestože se nepodařilo implementovat podporu pro IQRF protokol, považuji zdůvodnění za oprávněné a vytvořenou analýzu chování proprietárního protokolu jako dostatečnou náhradu. K práci se zdroji mám jedinou připomínku – bylo by vhodné sjednotit odkazování projektů dostupných na GitHubu. Některé jsou odkazovány bibliografickou citací a jiné jen odkazem ve formě poznámky pod čarou. Práci jako celek i navržené a implementované programové rozhraní hodnotím kladně. Celkové hodnocení ale trochu sráží kvalita zdrojových kódů, které působí nedokončeně. Student nicméně prokázal schopnost nastudovat specifikace i analyzovat reálné fungování jednotlivých protokolů pro komunikaci v IoT sítích. Prokázal i zodpovědný přístup, kdy jednotlivé návrhy a implementační kroky chodil pravidelně konzultovat a snažil se učit z vlastních chyb. Práci proto doporučuji k obhajobě s hodnocením C (75 bodů). Posudek vypracoval konzultant práce RNDr. Radek Krejčí.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Staněk, Miroslav

Diplomová práce pana Ľubomíra Švehly řeší velmi aktuální téma internetu věcí, neboť je kladen čím dál tím větší důraz na konektivitu a komunikaci jednotlivých komponent různých systémů. Pan Švehla se tedy ve své práci zaměřil na návrh systému, složeného z SDR zařízení HackRF One a různého typu komunikace (BLE a Z-Wave), pro který vytvořil framework umožňující uživatelovi odesílání dat, příjem i filtraci dat a zpracování dat v bufferu. Funkcionalita celého systému je následně otestována pouze na unik paměti pro příjem a odesíláni dat v závislosti na zisku antény, což lze povazovat za jednu z možností testování systému, avšak testovací fázi by měla být kladena větší pečlivost, která povede k rozšíření testování systému z více hledisek, jelikož uvedené kritérium není zcela dostatečné. Zcela kladně hodnotím schopnost pana Švehly se zorientovat v technologických možnostech, které lze použít pro vytvoření systému a pro schopnost používání a úpravu vhodných nástrojů třetích stran, které značně urychlí vývoj produktu. Velkou rezervu lze v této diplomové práci najit v rozsahu vytvořeného frameworku, který by mohl být vzhledem k obecnosti zadání komplexnější, neboť daná problematika má značný potenciál. Předloženou diplomovou práci rovněž kazí chyby formálního charakteru - často hovorová úroveň psaného jazyka a překlepy. Celkově lze ale předloženou diplomovou práci pana Ľubomíra Švehly hodnotit za podařenou, neboť v ní dokázal, že je schopen samostatně inženýrsky pracovat na kvalitní úrovni a umožňovat rozšíření funkcionality dostupných nástrojů. Z těchto důvodů tedy DOPORUČUJI práci pana Ľubomíra Švehly k obhajobě a navrhuji hodnocení B / 81 b. Posudek vypracoval Ing. Miroslav Staněk, Ph.D., Honeywell Aerospace.

Navrhovaná známka
B
Body
81

Otázky

eVSKP id 118461