KRÝCHA, J. Optimalizace síťových dohledových systémů a jejich integrace s nástroji pro podporu uživatelů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubánková, Anna

Bakalářská práce se zabývá optimalizací dohledových systémů a integrací s help desk nástroji. Při řešení byl implementován nástroj Zabbix do stávající sítě firmy Simac Technik. Bylo nastaveno generování upozornění a kontaktování technika, byla zprovozněna komunikace mezi Zabbixem a help deskovým nástrojem, byly implementovány skripty, které pomáhají eliminovat jednoduché problémy na síťovém prvku. Automatizované řešení složitějších problémů je zatím ve fázi vývoje. Text technické zprávy by měl byt více odborný, některé pasáže jsou těžko pochopitelné a nejasné. V práci byla použita i méně vhodná literatura. Skripty uvedené v textu by mohly být označené a očíslované. Jinak grafická úprava dokumentu je na dobré úrovni. Zadání práce považuji za splněné a navrhuji známku C-75 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Dvořák, Jan

Předložená bakalářská práce se zabývá optimalizací síťových dohledových systémů. Student v rámci své práce prostudoval metody pro kontrolu sítě a dohledové nástroje. Následně na základě jednoduchého srovnání realizoval jeden scénář, kde se pokusil ověřit vlastnosti vybraného nástroje. V části popisující jednotlivé nástroje postrádám finální sumarizaci, kde by bylo jasné, který nástroj byl vybrán pro realizaci zadání. V praktické části (kap. 2) student uvádí, že je nutné přejít od Nagiosu na Zabbix. Nikde však neuvádí, že již byl v nějaké síti nasazen Nagios, a jaké jsou jeho nedostatky v testované síti. Student zde mohl vytvořit úvodní text, který by více seznámil čtenáře s řešenou problematikou. Mohl uvést informace o vytvořeném scénáři v prostředí firmy, kde student zřejmě pracuje a jaké testování bude ve vytvořené scénáři provedeno. Následně mohla být uvedena topologie sítě s popisem a následně popis nasazeného nástroje pro vzdálený dohled. Celkově předložená práce, od kap. 2 po kap. 2.8, působí spíše jako popis nastavení parametrů dohledového systému. Práce postrádá kapitolu obsahující testování systému a získané výsledky, například pro snížení rychlosti, autokonfiguraci atd. Student mohl uvést i zachycenou komunikaci v programu Wiresharku obsahující posílané pakety v případě nějaké události v síti. Předložená práce mohla obsahovat i srovnání s jiným dohledovým systémem aplikovaným na stejné topologii. Student se v závěru práce vyjadřuje opět nevhodně, např.: Následně se vymyslely skripty pro usnadnění implementace a automatické opravy problém. Čtenář pak neví, kde se dané skripty vzaly. Práci hodnotím známkou E, 55 bodů.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 153904