MAČINA, M. Řízení a správa dobíjecích stanic pro elektrická vozidla s využitím technologií LPWA. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Dvořák, Radim

Pan Mačina vypracoval bakalářskou práci na téma Řízení a správa dobíjecích stanic pro elektrická vozidla s využitím technologií LPWA. Teoretická část práce pojednává o protokolu OCPP a dostupných LPWA technologiích v licencovaném frekvenčním spektru. Zde mi chybí obecný popis problematiky nabíjecích stanic, a používaných rozhraní. Namísto toho je hned za úvodem čtenář hozen do problematiky protokolu OCPP. Praktická část je dále věnována vlastní praktické části implementace simulátoru nabíječky a měření komunikačních parametrů přenosu skrze LPWA technologie. Zde nebyl dodržen požadavek v zadání práce na vlastní návrh zabezpečení pro danou komunikaci, zabezpečení je nicméně řešeno na úrovni standardu, což student v textu své práce popisuje. Výsledná komunikace nabíječka – server však byla funkční i s použitím modulu BG77. Co se týče měření zde mi chybí hlubší analýza naměřených výsledků, kdy jsou v práci prezentovány pouze průměrné hodnoty, bez informace o četnosti vzorků. Taktéž se mezi naměřenými parametry nevyskytuje komunikační zpoždění, které by celé měření posunulo o úroveň výše. Z formálního hlediska je práce na průměrné úrovni. Vyskytuje se zde množství chyb ve větách a překlepů ve slovech. Práce s literaturou je na průměrné úrovni z hlediska selekce literatury, studentovi bych však vytknul častou absenci citací na konci odstavců, přestože se jedná o tentýž zdroj (v některých částech teoretického základu není během několika stran jediná citace). Během semestru byl student s vedoucím v kontaktu, kdy problémy konzultoval v nepravidelných intervalech (2x do měsíce – několikrát týdně závěrem semestru). Vzniklé problémy, zejména s ovládáním modulu BG77 a serverem Electromaps, který způsobil značný posun v harmonogramu práce, konzultoval včas a snažil se vzniklé problémy aktivně řešit. Skrze problémy s veřejnou distribucí, což způsobilo zdržení, nebylo bohužel dosaženo kýžené kvality zpracování výsledků měření, avšak dosažené výsledky dávají přehled o rádiových podmínkách v lokalitách a o možnostech použití protokolu OCPP s technologiemi LPWA, proto i přes všechny výše zmíněné nedostatky považuji zadání za splněné a práci doporučuji k obhajobě před komisí s výsledným hodnocením E (58 bodů).

Navrhovaná známka
E
Body
58

Posudek oponenta

Mikulášek, Michal

Teoretická část práce popisuje protokol OCPP 2.0.1 se zaměřením na zabezpečení. Nicméně často referencuje změny oproti protokolu OCPP 1.6, který v práci téměř není popsán, čímž čtenáře bez hluboké znalosti této problematiky značně mate. Formální stránka teoretické části práce vykazuje množství chyb v citování zdrojů (často je jediná citace po několika stranách textů, převzaté obrázky naprosto postrádají citace). Praktická část práce pojednává o instalaci a zprovoznění již existující implementace knihovny OCPP 2.0.1, jejiž reference je jen vágně řečena. Student následně popisuje postup tvorby klienta a serveru v Python jazyce založené na této knihovně. Dále je popsán postup úpravy celého scénaře pro použití s pomocí LPWA technologie NB-IoT. Tato úprava je poté změřena na několika modelových scénářích v reálném prostředí. Bohůžel výsledky měření pouze uvádí střední hodnoty naměřené na jednotlivých měřících bodech. Nikde není zmíněno kolik měření bylo pro každý bod provedeno, popřípadě jak se naměřené parametry měnily v průběhu času na každém bodě. Student měl dle zadání navrhnout a implementovat zabezpečení přenosu dat a autentizaci. Dle textu byla jediná bezpečnost implementována skrze vnitřní vlastnosti Websocket protokolu. Současně přiložené zdrojové kody nebo text práce neuvádí žádné další metody nebo komentáře, jak by se zmíněné zadání řešilo. S ohledem na zmíněné nedostatky navrhuji 50 bodů, E.

Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 151201