POSPÍŠIL, F. Návrh fotovoltaické elektrárny na průmyslový objekt za účelem snížení energetické náročnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Student Bc. Filip Pospíšil se ve své diplomové práci zabýval návrhem fotovoltaické elektrárny pro průmyslový objekt. V teoretické části student zpracoval podklady pro návrh samotné fotovoltaické elektrárny, prostudoval příslušnou legislativu a nasimuloval problematiku v programu PV*SOL. V praktické části pak provedl několik měření. Zaměřil se na spotřebu elektrické energie objektu, provedl predikci spotřeby a na základě výsledků navrhl projektovou dokumentaci k fotovoltaické elektrárně. V poslední kapitole student řešil problém, co by mohl majitel objektu udělat v případě, že navržená elektrárna nebude připojena do sítě a také navrhl, jak by se tato elektrárna dala rozšířit v případě potřeby. Student velice aktivně přistoupil i k problému, že daný objekt byl dostavěn až v letošním roce a nemohl na něm tedy dlouhodobě provádět měření. Vnější úprava a grafické zpracování práce jsou na velmi dobré úrovni. Student magisterského studia využíval aktivně možnosti konzultací a přistupoval k plnění úkolů velice iniciativně. Student vhodně zpracoval doporučenou odbornou literaturou a příslušné zdroje v práci uvedl. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Předkládaná práce splnila ve všech bodech zadání. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci 100 body a doporučuji ji k obhajobě.
Student se ve své práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá problematikou návrhu fotovoltaické elektrárny pro průmyslový objekt za účelem snížení energetické náročnosti budovy. Práce je podložena stanovením zátěžového profilu výpočtem a měřením v průmyslovém objektu a simulacemi ekonomické a energetické bilance v simulačním návrhovém software PV*SOL Premium. Samotná práce je zpracována v rozsahu 59 stran včetně seznamu literatury, obrázků, tabulek, symbolů a zkratek. Práci doplňuje 35 stran příloh. Práce je rozčleněna do sedmi hlavních kapitol. V úvodní části práce se student zabývá problematikou fotovoltaických elektráren a legislativou s nimi spojenou. V následujících kapitolách je představen vlastní návrh fotovoltaické elektrárny a její projektová dokumentace. Celá práce je doplněna i o variantu návrhu fotovoltaické elektrárny bez možností přetoků elektrické energie do distribuční sítě. Z hlediska hodnocení je velký rozdíl mezi úvodní teoretickou částí práce a částí, ve které se student zabývá výpočty a návrhem samotné elektrárny. Některé vyjádření v teoretické části odpovídají spíše povrchním znalostem problematiky než znalostem získaným magisterským studiem, což bohužel snižuje celkovou kvalitu jinak velmi zdařilé a propracované praktické části. Vyjádření typu, že musí být pohlcen foton a ten je následně excitován do vyššího vodivostního pásu by asi ani neuspěli ve středoškolské publikaci. Dále je škoda, že i faktické informace jsou čerpány z literatury dvanáct až šestnáct let staré jako je například účinnost solárních článků v tabulce 1.1. To platí i pro část zabývající se legislativou. Většina zmiňovaných zákonů v kapitole 2.1 byla již novelizována na přelomu roku 2022 a proto již nelze uváděné hodnoty považovat za správné. Přes tyto výtky praktická část předložené práce je sepsána velmi pečlivě, přehledně a výstižně s vnější úpravou a grafickým zpracováním na dobré úrovni a odborná úroveň této části práce odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Celkově práce splňuje požadavky kladené na diplomovou práci a zadání práce bylo splněno. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou B.
eVSKP id 152063