KUCHTOVÁ, Š. Vliv materiálu a technologie 3D tisku na vlastnosti auxetických struktur [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Jančář, Josef

Diplomantka přistoupila k řešení velmi náročného tématu velmi svědomitě, aktivně a s notnou dávkou samostatnosti a originality. Velmi aktivně a samostatně provedla sérii experimentů a zcela nad rámec zadání sestavila algoritmus a naprogramovala softwarovou pomůcku pro analýzu obrazu, která umožňuje velmi flexibilní strukturně zaměřenou identifikaci rozložení auxetického chování struktur připravených různými typy 3D tiskáren a z různých materiálů. Výsledky jsou natolik unikátní a nové, že by určitě bylo vhodné DP shrnout do formy časopiseckého příspěvku do některého z prestižních časopisů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Žídek, Jan

Práce se zabývá vlivem materiálu a technologie na vlastnosti auxetických struktur. Práce je na zajímavé téma a dobře a srozumitelně napsaná. K tomu co bych vytkl jako studentské práci patří jen pár záležitostí. V práci by se v některých případech měla využívat odborné terminologie - například výraz "dutiny" na straně 49 jsou ve skutečnosti "defekty". Procedura popsaná na stránce 40 se nazývá "prahování obrazu". Také Napětí by mělo být definováno jako napětí v kompresi. Další drobnost, kterou lze vytknout je formální stránka, kdy obrázek 37 je až za obrázkem 38. I přes drobné nedostatky práci hodnotím jako kvalitní a navrhuji stupeň A. Mám připomínky k metodám, ale ty nezahrnuji k hodnocení práce. Práce i tak je velmi kvalitní a studentka zvládla nadstandardní množství různých metod včetně programování a obrazové analýzy. 1. program provádí operaci prahování podle vyjádření "pixel po pixelu". Dnes již existují adpativní metody prahování, u kterých jsou rovněž k dispozici knihovny v jazyce Python. Ty nepracují stylem "pixel po pixelu". 2. Program nezohledňuje tzv. "barelový efekt". Jedná se o to, že hranice vzorku, která je v kontaktu s čelistmi se nedeformuje. Na druhou stranu střed vzorku je deformovaný více. V blízkosti hranice vzorku se tedy změří jiný Poissonův poměr než uprostřed. U tohoto je nutné udělat korekci, pokud by se to mělo publikovat. 3. Měřící linka během deformace na obrázku 39 evidentně rotuje. Je to zohledněno při měření Poissonova poměru?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 147903