MÁJEK, J. Jaroslavice – sídlo v krajině [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Foretník, Jan

Student si pro svoji práci vybral přestavbu Jaroslavického náměstí, které je v současné době velmi rozlehlý, nejasně definovaný prostor v neutěšeném stavu. Jeho řešením je zahuštění urbanistické struktury v tomto místě a vytvoření tří nových veřejných prostranství s rozdílným určením. Toto řešení dokládá též zdařilým detailním řešením dvou nových budov – obecního úřadu s obecní knihovnou a vinařského domu. Kladně hodnotím především řešení obecního úřadu jako otevřené instituce. Řešení odpovídá zadání diplomové práce a vhodně zapadá mezi ostatní práce s tématem obnovy Jaroslavic. Předložená práce splňuje požadavky na diplomovou práci a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Student pracoval od počátku se zájmem, samostatně a systematicky, účastnil se všech konzultací a prezentací. Vybral si náročný urbanistický úkol, který dokázal zdárně vyřešit a odprezentovat včetně architektonického detailu vybrané budovy.
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Veselá, Markéta

Návrh dostavby náměstí v Jaroslavicích naprosto přesvědčivě vyhmátnul potenciál 2 místa a jednoduchými prostorovými prostředky dokázal proměnit skomírající místo na novou městskou strukturu příjemnou pro místní obyvatele a potenciální návštěvníky. Neméně přínosným prvkem návrhu je také měřítko samotné stavby, drobným nedostatkem je zastřešení obecního úřadu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Návrh Jana Málka řeší prostor náměstí v Jaroslavicích, jež bylo jedním z nejzajímavějších, ale i nejsložitějších z témat sídla Jaroslavice, které bylo společným zadáním pro celý ateliér Jana Foretníka a Barbory Ponešové (zde je nutno ocenit přístup celého ateliéru na jasně definovaných tématech a průzkumech pro Jaroslavice a snaha o zapojení vedení města do procesu práce). Dostavbou dvou drobných bloků dochází k razantnímu zmenšení hlavního prostoru náměstí (nově nazývané Mariánské). Zvoleným umístěním těchto bloků vzniknou další dva menší prostory (Ořechová náves a Vinařský rynek), které citlivě reagují na dané měřítko okolních staveb. Velikost hlavního náměstí je úměrná své funkci a nově navržený Obecní úřad s knihovnou důstojně zakončuje prostor náměstí. Paralelně s touto výstavbou je umístěn Vinařský dům, který nově vzniknuvší menší prostor náměstí smysluplně rozděluje na klidovou část před rodinnými domy a na prostor malého obchodního prostoru navazující na předprostor s nově navrženou přístavbou školy. Okrajově návrh vymezuje také nové plochy bloku se sportovní halou a plaveckým bazénem.
Architektonické řešení B Tvar nového bloku je definován hranami nově vymezených prostor náměstí. Hravý lichoběžník v půdoryse vytváří v prostoru dominantní objekt rozčísnutý převýšeným kvádrem, který rozděluje blok na část Obecního úřadu a knihovnu a současně do převýšeného prostoru vpisuje novou funkci společenského sálu, jež může obě části propojit. Fasáda je rytmizována dvojicí vertikálních oken po celém obvodu budovy. Objekt je zastřešen sedlovou střechou a převýšený kvádr se poněkud rozpačitě napojuje na hřeben střechy. Vinařský dům tvoří dva různorodé objekty; prodejna směrem do "rynku" vychází z lichoběžníků, který je však dotažen do jednoduché hmoty se střešní terasou. Naopak drobný dům se sedlovou střechou je v čisté formě odkazem na vesnickou zástavbu. Oba objekty však spojuje měřítko a materiál a příjemně doplňují daný prostor.
Provozní řešení A Provozní řešení je navrženo přehledně s ohledem na jednotlivé náplně obou občanských funkcí a hravá forma půdorysné geometrie je propsána do vnitřních dispozic. Precizně jsou rozmístěny všechny potřebné prostory a nejsou opomenuty ani technologické místnosti.
Technicko konstrukční řešení B Konstrukce obou objektů odpovídá realizovatelnosti stavby a také stupni projektu. Přestože je konstrukce červeně zvýrazněna, není zcela patrné z jakých materiálů je stavba navržena. Ve zprávě jsou zmíněny vápenopískové bloky, ale také železobetonové monolitické konstrukce i panely spirol u některých stropů. Vhodnější by bylo navržené materiály sjednotit. Ocelové schodiště z pororoštu s úpravou ze žárového zinku je odlišeno od hladkého schodiště v přízemí. Mnoho materiálů není přehledně znázorněno v řezu.
Formální úroveň A Předložené dokumentaci byla věnována patřičná píle a byla připravena přehledně a názorně. Grafické zpracování přesvědčivě prezentuje daný architektonický koncept.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 108400