FILIP, J. Polohovací zařízení k robotu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Pavlík, Jan

Autor se v práci věnoval tématu „Polohovací zařízení k robotu“. Při řešení bylo postupováno systematicky, práce je logicky uspořádána a obsahuje veškeré nezbytné části. S ohledem na to, že autor nebyl zadáním nijak zásadně limitován uvítal bych více invence, propracovanější design a větší samostatnost při zpracovávání práce (především řešení některých konstrukčních uzlů). Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Vetiška, Jan

Studentem předložená práce si kladla za cíl návrh polohovacího zařízení k robotu. V úvodních kapitolách je provedena rešerše robotizace výrobního procesu, ve které postrádám hlubší pohled do problematiky polohovadel z pohledu nosnosti, rychlosti, krouticích momentů a vazby na technologické využití. V kapitole 4.4 tabulce 1. je provedeno srovnání několika kinematických uspořádání polohovadel a není popsána metodika přidělování bodových hodnocení v jednotlivých kategoriích. V kapitole 5.1 návrh jednoduše přizpůsobitelného polohovadla dle potřeb koncového uživatele. Zde bych očekával návrh a popis modularity (variantnosti), která by umožnila jednoduše sestavit polohovadlo dle požadavků. V následujících kapitolách je proveden konstrukční návrh jedné rozměrové varianty polohovadla. Tento návrh je podložen potřebnými výpočty. K tomuto návrhu mám několik výtek: - z pohledu výroby by bylo lepší, kdyby uložení ramene bylo navrženo formou tubusu, který by se dal v případě potřeby jednoduše vyměnit - motory jsou uzavřeny uvnitř konstrukce a chybí rozvaha jejich chlazení - jestliže je polohovadlo navrhováno jako univerzální, bylo by vhodné mít možnost použití motorů dle výrobce robotu pro snadnější integraci a programování. I přes uvedené výtky hodnotím práci jako dobrou a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 121491