BARBORÍK, M. Výzkum a vývoj UI/UX pro komentování sportovních pozic [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Herout, Adam

Řešitel odvedl opravdu nadstandardní množství velice kvalitní a pečlivé práce. Vytvořené řešení je opravdu bezprostředně použitelné a konkurenceschopné – je možné, že ho čeká i produkční budoucnost.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem zadání bylo prozkoumávat možná řešení UI pro komentování sportovních pozic. Řešitel měl za úkol navrhovat dílčí prvky rozhraní a důkladně je testovat a iterativně vylepšovat tak, aby dosáhl UI použitelného opravdu "kýmkoli". Řešitel odvedl velké množství tvořivé a pečlivé práce a vytvořil funkční řešení, které je velice kvalitní odpovědí na zadání.
Práce s literaturou Řešitel vyhledal jak zdroje z oblasti návrhu a testování UI/UX, tak zdroje technického charakteru – o nástrojích a metodologiích, které ve své práci využíval. Práce se zdroji byla velice kvalitní a odpovídala povaze zadání.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Řešitel pracoval intenzivně po oba semestry a odvedl velké množství kvalitní práce. Oceňuji, že přístup řešitele byl pravým opakem cesty "minimálního odporu" – u jednotlivých prvků UI se vždy zastavil dostatečně dlouho a vyzkoušel celé řady variant a hledal (a nacházel) optimální řešení.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena s velkým předstihem a technická zpráva byla sepisována v klidu, včas a konzultována.
Publikační činnost, ocenění Vytvořené řešení je zveřejněné jako webová aplikace.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Omachtová, Alena

Celkově je práce kvalitní a vykazuje solidní úroveň jak po stránce teoretické, tak praktické. I přes některé menší nedostatky jde o hodnotnou práci s potenciálem pro reálné použití.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Práce se zaměřuji hlavně na potřeby uživatelů při komentování jogových pozic. Práce vyžadovala porozumění jak technickým aspektům vývoje softwaru, tak i doménovým znalostem v oblasti jógy a tvorby uživatelského rozhraní. Demo aplikace je psaná v Reactu a prezentuje výsledky výzkumu. 
Rozsah splnění požadavků zadání Práce splňuje zadání, avšak některé body by mohly být hlouběji popsány. Například, student zmiňuje "počas testování" nebo "během výzkumu" (kapitola 5) v různých kontextech od návrhu ikony pro zaměření pohledu po umístění kotvy u čáry, ale konkrétní metodologie testování není jasně uvedena. Není tedy zřejmé, zda student testoval vizuálně sám nebo zapojil uživatele a jakým způsobem testování probíhalo. Jasné uchopení a zařazení testování by významně přispělo k celkové hodnotě práce. Student provedl testy k ověření funkčnosti aplikace, ale chybí podrobnější metodologické testování jednotlivých prvků a celkového řešení na základě reálných scénářů a use cases. Detailní popis konkrétních akcí trenéra a sady cviků, na které byly prvky rozhraní testovány, by zlepšil hodnocení funkčnosti aplikace. Přidání těchto informací by poskytlo hlubší vhled do praktické využitelnosti a efektivity navrženého řešení.
Rozsah technické zprávy
Prezentační úroveň technické zprávy 85 Logická struktura technické zprávy je obecně dobrá, ale některé kapitoly by mohly být lépe strukturované. Kapitola 3 s názvem "Principy a pravidla navrhu a vyvoja modernych aplikacii" například obsahuje širokou škálu témat, od vývojových frameworků po designové nástroje jako Figma, což může být pro čtenáře matoucí. Jasnější oddělení jednotlivých témat by zlepšilo čitelnost a srozumitelnost práce. V teoretické části práce se student často odkazuje na svoji vlastní práci a implementaci namísto toho, aby se podrobněji věnoval studiu a komentování teoretických znalostí z literatury a externích zdrojů. Například kapitola 1, která popisuje počáteční výzkum s trenéry nebo kapitola 3.7 "React a zvolené knižnice". Pokud student lépe vyváží teoretickou a praktickou část a více se zaměří na literární rešerši a teoretickou analýzu, zvýší to kvalitu a informační hodnotu celé práce.
Formální úprava technické zprávy 95 Práce je většinou dobře strukturovaná, s použitím jasných nadpisů a podnadpisů, což přispívá k celkové přehlednosti dokumentu. V práci jsou přítomny občasné chyby v interpunkci, zejména v umístění čárek. Text je srozumitelný.
Práce s literaturou 85 Seznam literatury je relativně krátký a obsahuje především online zdroje a několik knih. Chybí širší spektrum odborných publikací, které by poskytly hlubší teoretický základ.
Realizační výstup 85 Realizačním výstupem je demo PWA aplikace v Reactu. Pro testovací účely je backend sdílený pro všechny uživatele. Nicméně pro plné využití je ještě třeba provést několik úprav. Mezi ně patří optimalizace obrázků, protože velké obrázky se načítají pomalu, a také doladění přibližování, protože občas zmizí lišta s nástroji a je potřeba aplikaci restartovat. Další oblastí k vylepšení je interakce s uživatelem, jako je například oprava situace, kdy není možné se na první pokus vrátit zpět po zadání textu do textového pole. Kromě toho se objevuje problém na iOS, kde spodní nástroje pro výběr barev překrývají systémové prvky. Věřím, že přepsání aplikace do nativní podoby by mohlo některé z těchto problémů vyřešit.
Využitelnost výsledků Práce přináší nové poznatky a výsledky, které mají potenciál být využity v praxi jako je například zkoumaný výběr barev při komentování pozice trenérem nebo zkoumaní umístění kotvy při změně umístění čáry.
Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 155252