FRAJ, L. Vícepásmové vyšívané antény [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Cílem bakalářské práce bylo prostudovat publikovaný koncept vyšívané antény a zjednodušenou simulací ověřit jeho funkčnost. Vlastnosti konceptu měly být ověřeny jak ve volném prostoru, tak v blízkosti živé tkáně. Anténa měla být optimalizována pro kmitočtová pásma mobilních komunikací, měla být vyrobena a experimentálně měly být ověřeny její vlastnosti. V první části práce student vytvořil numerický model publikované antény a porovnal vlastní výsledky s výsledky zveřejněnými v článku. Jelikož dosažené výsledky byly diskutabilní, pro pokračování práce byl zvolen návrh vlastního jednoduchého planárního monopólu napájeného koplanárním vedením. Pozornost měla být dominantně věnována pásmu GSM 900 MHz. Ač se jedná o jednoduchý návrh čtvrtvlnného monopólu, student vyšel z hrubého motivu antény a její vlastnosti manuálně ladil s cílem dosáhnout minima velikosti činitele odrazu na vstupu antény pro pracovní frekvenci. Řešení problému hrubou silou stálo studenta spoustu času a energie, takže na vlastní realizaci antény zbylo jen velmi málo času. Anténa tudíž nebyla vyšita, ale byla vyrobena pouze ze samolepící měděné fólie. Impedanční charakteristika antény ve volném prostoru vykazuje akceptovatelnou shodu simulace a měření. Rovněž na zpracování závěrečné zprávy měl student méně času, než by bylo zapotřebí. To se projevilo odbytými popisy grafů, nedostatečnou diskusí, atd. S přihlédnutím k obrovskému objemu času, který student řešení projektu věnoval, hodnotím práci známkou E/55.
Bakalářská práce Lukáše Fraje na téma vícepásmové vyšívané antény je zaměřena do oblasti návrhu a numerického simulování mikrovlnných antén. Práce se skládá ze sedmi kapitol. V prvních třech kapitolách se student zabývá předloženou anténou a provádí její ověření v simulačním nástroji. Pro tuto anténu bohužel nebylo dosaženo shody na dvou ze třech kmitočtů. Nicméně parametricky zadané modely byly použity pro další práci. V dalších kapitolách se student zabývá optimalizací antény pro požadované pásmo mobilních komunikací. Vzhledem k tomu, že vytvořené modely neposkytovaly shodné výsledky s předlohou, student vytvořil jiný návrh. V úvodu páté kapitoly je uvedeno, že anténa bude simulována pouze ve volném prostoru, ale kapitola 5.2 obsahuje simulaci navržené antény na lidské kůži. Zřejmě pozůstatek přepisovaného textu ze semestrální práce. Kapitola šest obsahuje výsledky měření v laboratoři, na polystyrenu, na agaru a na břiše. Zcela mi zde chybí kapitola o výrobě, což by u tak nezvyklé antény mohlo být docela zajímavé a chybí podrobnější popis vlastního měření vyrobené antény. Kapitola sedm obsahuje velmi stručné shrnutí celé práce. Ač byla práce podle zadání splněna, myslím, že bakalářská práce by měla být lépe popsána a závěry práce lépe zhodnoceny.
eVSKP id 112274