KLEIN, M. Návrh a konstrukce dvojitého laboratorního napájecího zdroje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Cílem bakalářské práce byl návrh a konstrukce dvojitého laboratorního napájecího zdroje 2 × 0–25 V / 0–3 A, s možností kombinace výstupů, jehož funkce a indikace nastavovaných parametrů budou řízeny mikrokontrolérem. Součástí zadání bylo i ověření funkčnosti dílčích částí zapojení počítačovou simulací a porovnání s výsledky praktických měření. Student zadání bakalářské práce splnil na velmi dobré úrovni. Je chválihodné, že byl zdroj navržen až pro dvojnásobný maximální rozsah napětí, 50 V, pro zadaný výstupní proud 3 A, příp. až dvojnásobný výstupní proud, 6 A, do napětí až 20 V. Úvodní části práce jsou věnovány porovnání dvou základních konceptů napájecích zdrojů, popisu základních bloků digitálního řízení a výběru vhodného mikrokontroléru. Student zvolil koncepci lineárního zdroje se dvěma nezávislými výstupními jednotkami s možností jejich kombinace, což se jeví pro laboratorní účely jako velmi vhodné a skýtá univerzálnost v jeho praktickém využití. Jako základ regulační části zdroje bylo sice použito zapojení převzaté z literatury, toto však bylo významně modifikováno s ohledem na zvolené parametry zdroje, způsoby měření napětí a proudu i proudového omezení. Koncepce digitálního řízení a měření s mikrokontrolérem ATmega2560 fy Atmel byla kompletně navržena studentem. Prakticky byly proměřeny základní zatěžovací charakteristiky zdroje a porovnány se simulacemi, dále vnitřní odpor a výstupní zvlnění, řada dalších parametrů, které sám student uvádí ve srovnávací tabulce 1, však naměřena nebyla (např. účinnost zdroje). Celá konstrukční část zdroje je součástí příloh. V práci se vyskytují některé formální nedostatky a nejasnosti, viz např. v úvodní části práce obr. 1.9 (Uin u zdroje napětí), chybná (zaměněná) legenda u obr. 3.4, včetně doprovodného textu nad obrázkem, a několik drobných překlepů. Student se o problematiku aktivně zajímal, pracoval samostatně a docházel přiměřeně na konzultace. Dle mého názoru prokázal velmi dobré návrhářské a konstruktérské schopnosti jak v oblasti analogové, tak digitální elektroniky, které odpovídají úrovni bakalářského stupně studia. Práci proto doporučuji k obhajobě.
Cílem předložené bakalářské práce byl návrh, simulace a realizace laboratorního napájecího zdroje 2 × 0–25 V / 0–3 A s řízením pomocí mikrokontroléru. Student navrhl koncepci napájecího zdroje se spojitou stabilizací, přičemž posunul hranici nastavitelného výstupního napětí do 50 V. To přineslo poněkud komplikovanější obvodové řešení, které je však plně funkční. Zdroj jsem viděl při testování. Lze tvrdit, i přes některé výtky z hlediska aplikace elegantnějšího přístupu, že výsledná realizace je velmi zdařilá a použitelná v praxi. Bohužel vlastní realizaci poněkud zastiňuje textová část práce, které mohla být věnována větší péče. Práce obsahuje řadu překlepů (např. mě pobavil termín "emitorový slepovač" - str. 20), záměn popisů obrázků, zavádějící terminologie a poměrně velké penzum stylistických chyb. Rovněž po obsahové stránce je práce slabší. Zcela chybí vhodný blokový diagram celého systému, což velmi komplikuje orientaci při přiřazení jednotlivých subsystémů, zcela chybí alespoň základní popis řešení firmware mikrokontroléru (zdrojový kód nebyl k práci přiložen), měření dalších základních paramentrů a další nedostatky. Nicméně vlastní realizované dílo je skutečně na velmi dobré úrovni a hodnotil bych jej stupněm A s vysokým počtem bodů. Bohužel textová část práce celkový dojem výrazně snižuje.
eVSKP id 110395