MIŠKOV, A. Vyhodnocení vhodnosti polovodičového zdroje IR záření pro fotoakustický senzor plynů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Práce byla vytvořena pod odborným vedením Ing. Ondřeje Jemelky z firmy Honeywell. Mé vedení se mělo týkat pedagogické stránky BP, nicméně měl jsem v průběhu řešení i řadu odborných připomínek. Student během vypracování psané části práce konzultoval průběžně už také během semestrální práce, ve které, dle mého názoru, měl stěžejní část řešení již hotovou. Tématicky je práce docela široká, proto nebylo snadné vybalancovat rozsah teoretické části s praktickou a někde se proto může zdát moc stručný úvod do problematiky. Toto bych proto bral v úvahu, důležité je, že celé experimentalní pracoviště fungovalo a vyhodnocení zdrojů v obou plynech dle zadání student splnil a na datech ukázal. Pouze u měření metanu za využití MEMS IR zdroje nedostal z jeho experimetnu publikovatelné výsledky. Alexander Miškov dosáhl, dle mého názoru, vynikajících výsledků a data velmi dobře odprezentoval. Celá práce byla na mé doporučení napsána v angličtině, což student zvládl na vysoké úrovni, včetně práce s literaturou. Na celá práci je vidět správný technický postup i inženýrské myšlení, které využíval při řešení. Z uvedených důvodů tuto práci v oboru senzorů hodnotím stupněm A/100.
Práce splnila zadané cíle jak z hlediska teoretického seznámení se s principy fungování PANDIR senzoru a použitých zdrojů IR záření, tak z pohledu praktického proměření a porovnání výkonu senzoru pro tři různé zdroje IR záření, včetně zhodnocení ekonomického hlediska. V teoretické části jsou jasně shrnuty potřebné znalosti – princip fungování PANDIR senzoru a použitých IR zdrojů, dále principy použité pro zpracování dat. Student se dále trochu zdlouhavě věnuje základním znalostem jako je zákon odrazu a lomu či zákony shrnutými do stavové rovnice ideálního plynu, aniž by je podrobněji aplikoval na popis fyzikální podstaty fungování senzoru. Praktická část je dobře strukturovaná, student navrhl a sestavil testovací PANDIR senzor vhodný pro všechny tři porovnávané zdroje záření, včetně softwaru pro měření a zpracování dat. Byla provedena podrobná charakterizace tří konfigurací senzoru. Protože byla odhalena degradace MEMS IR zářiče, jednu datovou sadu bohužel nebylo možno vyhodnotit. Nakonec provedl porovnání zdrojů IR záření na základě sedmi relevantních parametrů, ačkoliv hodnoty některých (cena, životnost) odkazují bez dalších podrobností na jediný zdroj, ChatGPT. K nedostatkům práce patří drobné nepřesnosti v teoretické části – rovnice 1.6 neodpovídá rovnici 1.5 (přirozený vs. dekadický logaritmus) a opomenutí některých podmínek platnosti jednotlivých zákonů ideálního plynu (konstantní látkového množství pro první tři, str. 21, a konstantní tlak pro čtvrtý, str. 22). Dále text využívá některé zkratky zcela bez jejich vysvětlení (PSU, str. 28), jiné vysvětleny pouze v seznamu zkratek (THT, str. 33), případně vysvětleny v textu, nikoli však při prvním použití (PDM, str. 30). Rovnice je zvykem vkládat jako součást věty, včetně interpunkčních znamének. Student použil různé přístupy, nejčastěji je uvádí dvojtečkou a navazující vysvětlení střídá velké a malé počáteční písmeno (např rovnice 1.1 a 1.3), případně je rovnice až na konci odstavce (rovnice 1.2). Celkově hodnotím práci jako vynikající, obsahuje jen malé, spíše formální nedostatky.
eVSKP id 160216